Reklama
Reklama

Gratka dla miłośników sztuki! Od piątku w poznańskim muzeum można będzie zobaczyć dzieło wybitnego artysty kupione za miliony

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jacek Molski / archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jacek Molski / archiwum

"Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego może przyciągnąć tłumy do Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W czerwcu na aukcji w Desa Unicum poznańskie Muzeum Narodowego kupiło dzieło Chełmońskiego z 1875 roku, które przez lata było uważane za zaginione. Obraz o wymiarach 84 na 117 cm kosztował 3,6 mln złotych, a gdy doliczymy do tego opłatę aukcyjną, łącznie trzeba było za niego zapłacić ponad 4,3 mln złotych. - Zakup stał się możliwy dzięki dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskanej decyzją Premiera RP Mateusza Morawieckiego z rezerwy centralnej budżetu państwa - informowało muzeum.

- Józef Chełmoński jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Obraz "Wieczór letni", niezwykle ważny w twórczości artysty pojawił się na rynku sztuki po trwającej 133 lata nieobecności. Namalowany został w Pracowni w Hotelu Europejskim w najlepszym okresie twórczości Józefa Chełmońskiego, w tym samym czasie co Babie lato z warszawskiego Muzeum Narodowego - dodaje.

Od najbliższego piątku, 22 września, obraz będzie można zobaczyć w Galerii Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu. Bilet normalny kosztuje 20 złotych, ulgowy 13 złotych, za złotówkę do muzeum wejdzie młodzież ucząca się. Obraz można oglądać do 8 października. W tym czasie wydłużone zostaną godziny otwarcia muzeum - w niedziele będzie czynne do 17.00, a w pozostałe dni (z wyjątkiem poniedziałku, gdy muzeum jest nieczynne) do 20.00.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro