Reklama

Wielka i wyczekiwana inwestycja UAM oficjalnie otwarta. Będzie też siłownia i minimarket

fot. Adrian Wykrota / UAM
fot. Adrian Wykrota / UAM

Zgodnie z zapowiedziami 18 września na Kampusie Morasko oficjalnie otwarto nowy Dom Studencki Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu.

"Czekaliśmy na ten moment wiele lat, krok po kroku realizując, przyjętą blisko 20 lat temu, strategię rozwoju naszego Uniwersytetu. Dziś na poznańskim Kampusie Morasko, zwanym przez wielu naukową dzielnicą Poznania, w końcu, w nowym akademiku, zamieszkają studentki i studenci! Po wielu latach rozbudowy, mamy więc w Poznaniu miasteczko studenckie z prawdziwego zdarzenia!" - mówiła Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. "Uniwersytet nasz od wielu lat nie prowadził inwestycji w infrastrukturę mieszkaniową dla naszych studentów. Nie było na to środków. Dziś, po blisko 55 latach, doczekaliśmy się nowego DS-u, w którym swój akademicki dom znajdzie czterysta studentek i studentów UAM. Swoją siedzibę będzie tu mieć także nasze uniwersyteckie Radio Meteor. To wszystko 10 minut pestką od centrum Poznania" - dodała.

Podczas otwarcie odczytano list od Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka. "Niezmiernie mi miło, że dzięki staraniom władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu urzeczywistniła się idea stworzenia nowego domu studenckiego. Doceniam, że Uczelnia, której bogate tradycje kształcenia sięgają XVII wieku, stale zabiega o zapewnienie studentom najwyższych standardów nauki, jak również komfortowych warunków bytowych. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego cennego przedsięwzięcia. Jestem przekonany, że nowo otwarty budynek stanie się dogodną przestrzenią do poszerzania wiedzy oraz umiejętności ludzi młodych, ale też zawiązywania rówieśniczych relacji" - napisał Minister Przemysław Czarnek.

"Studenci będą mogli zamieszkać w akademiku, który sprosta ich oczekiwaniom. Nie mając problemu bytowego, można więcej działać na uczelni, o wiele lepiej rozwijać się naukowo i kształcić w wybranym kierunku, albo dobierać kolejne pola do rozwoju"
- mówiła przewodnicząca Samorządu Studentów, Julia Przybyłowska. "Mam nadzieję, że Morasko przeżyje tę młodość razem z nami, a jako studenci wykorzystamy ten obiekt, ale i cały Kampus jak najlepiej możemy, żeby integrować życie akademickie, rozwijać naszą kulturę i czerpać z tego, co daje nam uniwersytet" - dodała.

Jak już pisaliśmy na łamach epoznan.pl, "Meteor" to pięciokondygnacyjny budynek z częścią mieszkalną i usługową dla 400 studentek i studentów. W kompleksie DS Meteor znalazły się także: przestronny, zielony dziedziniec z patio, boisko/kort tenisowy, stoły do gry w tenisa stołowego, strefa relaksu z hamakami wśród starych brzóz. Już wkrótce inwestycję uzupełni siłownia oraz minimarket.

"Projekt architektoniczny akademika, którego autorem jest biuro architektoniczne DEDECO Sp. z o.o. "Warszawa" Sp. k. z Warszawy, został wybrany w 2019 roku w drodze konkursu. Głównym wykonawcą DS Meteor było konsorcjum ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o. Umowę na realizację robót zawarto w dniu 17 grudnia 2020 r." - przypomina Małgorzata Rybczyńska, rzecznik UAM.

Wartość inwestycji z wyposażeniem to niemal 70 mln zł. Budowa obiektu trwała prawie trzy lata.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro