Reklama

"Ażury" spełniają swoją rolę. Położą je na kolejnej ulicy

fot. ZDM Poznań
fot. ZDM Poznań

To kontynuacja pilotażowego projektu rozpoczętego w ubiegłym roku.

W ubiegłym roku przeprowadzono pilotażowo utwardzenie kilku ulic gruntowych na terenie Poznania, za pomocą nawierzchni z betonowych płyt ażurowych. Nowe podejście wiąże się z użyciem "ażurów" do utwardzania dróg lokalnych, które nie mają w najbliższej perspektywie zaplanowanej budowy kanalizacji deszczowej czy sanitarnej, ale posiadają przepuszczalne podłoże, w które wsiąkną wody opadowe.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W najbliższych dnia rozpoczną się prace na ulicy Mścibora, na odcinku od ul. Miłowita do ul. Światopełka. "Na szerokości 3,6 metra ułożone zostaną płyty ażurowe, a pozostałe 1,4 metra utwardzone zostanie kostką betonową. Poprawa komfortu poruszania się wszystkich uczestników ruchu to oczywista korzyść płynąca z utwardzenia nawierzchni jezdni" - zapowiada Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

W planach jeszcze w tym roku jest również położenie płyt ażurowych na ulicach: Irysowej (odcinek od ul. Malwowej do ul. Stokrotkowej), Zbyłowita (od ul. Światopełka do ul. Miłowita), Bursztynowej (od posesji nr 55 do ul Miętowej), Obrzeże (od ul. Tarczowej do przejazdu PKP), Umultowskiej (od ul. Widłakowej do ul. Ślazowej) i Rubież (od ul. Bolka do ul. Juranda).

"Drogi te zostały wybrane spośród 22 ulic wytypowanych w porozumieniu z Radami Osiedli i na podstawie wyników badań geotechnicznych. Nawierzchnia ażurowa może być ułożona tam, gdzie podłoże zapewnia właściwą przepuszczalność wód opadowych, a poziom wód gruntowych nie jest zbyt wysoki" - dodaje Kaniewska.
Koszt prac na ul. Mścibora to ponad 113 tys. zł. Prace mają trwać do końca października.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro