Reklama

Aquanet znowu nie dostał zgody na podniesienie stawek za wodę i ścieki. "Decyzja odbije się negatywnie na jakości świadczonych przez nas usług"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PAN XIAOZHEN / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PAN XIAOZHEN / unsplash.com

To już trzecia odmowa.

Od miesięcy piszemy o tym, że Aquanetowi grozi w tym roku odnotowanie strat na poziomie 50 mln złotych. Stąd wnioski do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu o skrócenie obowiązywania aktualnej taryfy i zatwierdzenie nowej taryfy za wodę i ścieki. Aktualna taryfa obowiązuje od 2021 roku. Aquanet już odwołał się od odmownej decyzji regionalnych Wód Polskich do krajowych WP.

- Aquanet w przedmiotowym odwołaniu podtrzymuje swoje stanowisko, które jest konsekwencją drastycznego wzrostu kosztów prowadzonej działalności, co w opinii Spółki jest całkowicie uzasadnionym argumentem za skróceniem obowiązującej taryfy. Dla porównania sam koszt energii elektrycznej w stosunku do roku 2021 wzrósł o ponad 143%, a np. oprocentowanie kredytów o ponad 800%. Warto również zauważyć jak wzrosła inflacja, porównując wskaźnik inflacji z roku, w którym zaczęła obowiązywać aktualna taryfa jest to wzrost o ponad 10 punktów procentowych - wyjaśnia Zofia Koszutska-Taciak z Aquanetu. - Obecna kondycja finansowa firmy nie pozwala na prowadzenie dalszej działalności na dotychczasowym poziomie i zgodnie z wpracowanymi standardami - dodaje.

Spółka podkreśla, że trzeci wniosek został przygotowany zgodnie z wytycznymi Wód Polskich i zawierał kilka tysięcy stron dokumentacji wyjaśniającej, dlaczego zmiana taryfy jest konieczna. - Jest mi niezmiernie przykro, ponieważ wiem, ile wysiłku włożyli nasi pracownicy w przygotowanie dokumentacji i materiałów dla Regulatora. Było to kilka tysięcy stron dokumentów, które w sposób niezwykle dokładny przedstawiły aktualną kondycję Spółki dostarczając wystarczających dowodów na potwierdzenie faktycznej sytuacji. Ostatecznie jednak, w swojej odpowiedzi Wody Polskie uznały naszą dokumentację za niewystarczającą. W naszym odczuciu jest to ocena niesprawiedliwa, nie znajdujemy podstaw dla tej decyzji, nie zgadzamy się z nią, dlatego też podejmujemy kolejne działania składając odwołanie. Tym bardziej, że wiemy, iż odmowna decyzja Regulatora odbije się negatywnie na jakości świadczonych przez nas usług, czego niestety doświadczą mieszkańcy naszej aglomeracji - mówi Paweł Chudziński, Prezes Zarządu Aquanet S.A.

Aquanaut chce, by w ciągu 3 lat stawki za świadczone usługi wzrosły o 28 procent. - W przypadku gospodarstw domowych w pierwszym roku taryfy miał to być wzrost: o 15,2% (w porównaniu z aktualną ceną) za dostarczanie wody oraz o 20,3 % (w porównaniu z aktualną ceną) za odbiór ścieków. Taki poziom podwyżki ceny za wodę i ścieki przy miesięcznym średnim zużyciu (ok. 3 m3) oznaczałby wzrost o ok. 9,98 zł brutto dla jednego mieszkańca w skali miesiąca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro