Reklama
Reklama

Prawie miliard złotych dla Poznania między innymi na II etap tramwaju na Naramowice i budowę trasy wzdłuż ul. Ratajczaka

fot. Miasto Poznań
fot. Miasto Poznań

Podpisano porozumienie w sprawie dofinansowania inwestycji na terenie metropolii z funduszy europejskich na kwotę 118,6 mln euro.

Projekty, które teraz będziemy chcieli robić, zakładają jeszcze większą integrację w ramach metropolii, m.in. w zakresie transportu. Pokazaliśmy już, że potrafimy się porozumiewać i wspólnie działać na rzecz miasta, powiatu i województwa - poinformował we wtorek Jacek Jaśkowiak.

Porozumienie podpisano pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego reprezentowanym przez Marka Woźniaka marszałka województwa, a Stowarzyszeniem Metropolia Poznań, którego przewodniczącym jest Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Ma ono na celu określenie zasad współpracy pomiędzy instytucją zarządzającą funduszami europejskimi w Wielkopolsce w latach 2021-2027 a związkiem ZIT w ramach realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Poznań ma otrzymać m.in. 9 mln euro na rozbudowę i unowocześnienie systemu PEKA oraz część z 58 milionów euro (w tej kwocie jest dofinansowanie podobnych inwestycji na terenie metropolii) na rozbudowę układu dróg pieszo-rowerowych wspólnie z Czerwonakiem i Dopiewem.

W przypadku systemu PEKA celem jest zwiększenie oferty w zakresie e-usług dotyczących transportu publicznego poprzez uruchomienie innowacyjnych rozwiązań w systemie płatności za bilety komunikacji publicznej. W ramach przedsięwzięcia przewidziany jest m.in. zakup i montaż nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych (systemy obsługi transakcji płatności oraz informacji pasażerskiej, serwery i oprogramowanie) oraz urządzeń (nowe kasowniki i komputery pokładowe we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej), co pozwoli na wprowadzenie opartego na zaawansowanej technologii systemu płatności za przejazdy środkami komunikacji publicznej. Jednym z celów projektu jest także zapewnienie możliwości współpracy oraz integracji systemu PEKA na obszarze Metropolii Poznań z uwzględnieniem systemów taryfowych innych organizatorów transportu publicznego - informuje Miasto Poznań.

Nowym i jednocześnie bardzo ważnym obszarem, na który przeznaczono dużą część pieniędzy z ZIT jest adaptacja do zmian klimatu. W ramach tego działania podejmowane będą wielowymiarowe działania ukierunkowane na ochronę zasobów wodnych w związku z narastającymi i coraz bardziej wyczuwalnymi zmianami klimatycznymi. Są to m.in. wsparcie retencji wodnej i gospodarowania wodami opadowymi; rozwój i poprawa zielono-niebieskiej infrastruktury, w tym zielonych korytarzy ułatwiających przewietrzanie obszarów zurbanizowanych oraz parków; rozszczelnianiu powierzchni miast (m.in. parki, ogrody botaniczne, ogrody deszczowe, parki kieszonkowe). Dofinansowanie dla całej Metropolii to ponad 25,5 mln euro.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
22.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro