Reklama

Jacek Jaśkowiak namawia kierowców, żeby nie wjeżdżali samochodami do Poznania. Mają korzystać z Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

fot. Jacek Jaśkowiak/Facebook
fot. Jacek Jaśkowiak/Facebook

PKM to jedno z największych przedsięwzięć w Polsce.

Pierwsze pięć linii połączyło Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Nowy Tomyśl, Wągrowiec i Swarzędz z Poznaniem. Docelowo w stolicy Wielkopolski pociągi PKM zatrzymują się na 13 stacjach i przystankach. Kursy w godzinach szczytu odbywają się nawet co 30 minut, ułatwiając drogę do szkoły, pracy lub w innych celach - czytamy na stronie kolej.metropoliapoznan.pl

W poniedziałek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z dumą wspomniał o PKM, przy okazji wyraził nadzieję, że w Poznaniu będzie się pojawiało coraz mniej samochodów - 5 lat temu, kiedy startowała Poznańska Kolej Metropolitalna, mówiłem, że jeśli ktoś chce stać w korkach, to oczywiście może, ale lepiej wybrać kolej. Dziś do czasu straconego w korkach dodałbym może jeszcze koszty parkowania. Niezmiennie natomiast zachęcam mieszkańców okolicznych gmin do korzystania z PKM, bo to tańszy i szybszy sposób podróżowania po naszej aglomeracji. Co ważne, projekt ten cały czas się rozwija. To realna korzyść dla Poznania, im mniej aut wjedzie do naszego miasta, tym dla naszych mieszkańców lepiej.

Internauci dość krytycznie odnieśli się do wpisu prezydenta w social mediach - Przecież korki i koszty parkowania to Twoja zasługa - napisał mieszkaniec Poznania pod postem prezydenta.

Korki, zapchane dzielnice i problem z komunikacją to Twoja zasługa. Stworzenie PKM nikogo nie zachęca do korzystania - brzmiał komentarz kolejnej Internautki.

Redakcja epoznan.pl poruszała na łamach temat osób, które kupiły mieszkania w Poznaniu, ale nie są w mieście zameldowane, często nie mogą oni zaparkować pod budynkiem, w którym mają lokum tylko dlatego że brakuje miejsc parkingowych, albo są płatne. Koszty parkowania dla osób, które nie odprowadzają podatków w Poznaniu są horrendalne. To duże utrudnienie dla inwestorów, którzy kupują mieszkania, by je wynająć, ponieważ brak miejsca parkingowego lub płatny parking zniechęca nabywców. Sytuacja jest patowa dla osób, które posiadają mieszkania w Poznaniu w strefie płatnego parkingu, ale nie są w nim zameldowane, nie przysługuje im zniżka na abonament parkingowy.

Mój syn ma mieszkanie w Poznaniu, ale nie chce się tam meldować, zresztą nie ma takiego obowiązku. Podatki odprowadza w innym miasteczku i mówił, że nie może dostać zniżki na abonament. Chciał to komuś wynająć, ale nikt nie chce wynająć mieszkania, gdzie nie ma miejsca parkingowego. Mowa o ulicy Matejki - pisała Czytelniczka epoznan.pl

Przypomnijmy, że aby złożyć wniosek o wydanie identyfikatora dla mieszkańców stref parkowania należy przygotować poniższe dokumenty:

- dowód rejestracyjny pojazdu.

- oryginał pierwszej strony PIT za rok poprzedni, na której uwidoczniony jest adres zamieszkania podatnika, poświadczony przez właściwy urząd skarbowy w Poznaniu. W przypadku rozliczenia zeznania PIT przez Internet wydrukowaną pierwszą stronę PIT oraz wydrukowane urzędowe potwierdzenie odbioru wraz z wygenerowanym numerem dokumentu, zgodnym z identyfikatorem dokumentu PIT lub jednego z dokumentów poświadczonych przez urząd skarbowy, potwierdzających rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, w których wskazano miasto Poznań jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego

Za właściciela pojazdu uznaje się także osobę faktycznie władającą pojazdem na podstawie:

1) umowy leasingu lub najmu długoterminowego realizowanego przez firmy prowadzące działalność gospodarczą z oznaczonym według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) kodem 77.11.Z. Identyfikator wydawany jest na okres nie dłuższy niż do końca miesiąca, w którym upływa termin zakończenia umowy leasingu lub najmu długoterminowego.

2) umowy kredytu;

3) oświadczenia pracodawcy potwierdzającego zatrudnienie u niego oraz powierzenie samochodu służbowego, określającego strony i czas trwania umowy sporządzonego w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a w przypadku umów leasingu - dokumentu wystawionego przez pracodawcę poświadczającego zawarcie umowy leasingu na pojazd określającego strony, czas trwania oraz przedmiot umowy. W przypadku nie osiągania dochodów - zaświadczenie wystawione przez urząd skarbowy o nie osiąganiu dochodów i nie płaceniu podatków.

Miejsce złożenia dokumentów to Kasy Biura Strefy Płatnego Parkowania, Poznań, ul. Głogowska 18. Czynne w poniedziałki od 8:00 do 17:30, od wtorku do piątku od 8.00 do 15.30.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro