Reklama
Reklama

Przerażające plany lekcji w poznańskich szkołach. Rekordziści kończą lekcje nawet po 20:00. Rodzice oburzeni

ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. Elżbietaferry/pixabay.com
ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. Elżbietaferry/pixabay.com

Sytuacja dotyczy całego kraju i jest wynikiem reformy oświaty.

Licea i technika są oblężone po przyjęciu 1,5 rocznika do klas pierwszych. Rodzice skarżą się, że ich dzieci nierzadko zaczynają lekcje po południu i kończą wieczorem po 20:00, przez co uczniowie nie mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych.

Do redakcji epoznan.pl napisał sfrustrowany rodzic - Chodzi o plan lekcji w Zespole Szkół Mechanicznych w Poznaniu. Wszystkie klasy 2 i 3 w tym zespole mają po 4 dni lekcje na popołudnie tj. 12:25 lub 13:20 i kończą 18:20 lub 19:10. Klasy maturalne i pierwsze mają przez cały tydzień lekcje tylko na rano. Takie ułożenie planu powoduje że uczniowie tych dwóch roczników nie mogą normalnie prowadzić życia społecznego, rodzinnego, realizować pasji i zainteresowań a nawet zjeść ciepłego posiłku w porze obiadu. To jest nie w porządku i pokazuje pójście na łatwiznę przy układaniu planu. Zapewne więcej wysiłku wymagałoby wygospodarowanie jeszcze jednego dnia na rano dla klas 2 i 3 na przykład z planu klas maturalnych. Im zapewne również przypadłby do gustu jeden dzień, kiedy mogliby pospać dłużej. Aktualnie uczniowie klas 2 i 3 nie mogą chodzić na żadne zajęcia dodatkowe, nie mogą uprawiać sportów bo codziennie praktycznie do wieczora są w szkole.

Tematem horrendalnych planów lekcji żyje cała Polska, odkąd plany te pojawiły się z dużym opóźnieniem w systemach on-line. W większości szkół jeszcze 2 września uczniowie nie znali swoich planów lekcji.

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie w szkołach spędzą niejeden wieczór. Licea i technika po przyjęciu do klas pierwszych 1,5 rocznika dwoją się i troją, by pomieścić wszystkich i spiąć plany lekcji. Rekordziści opuszczą szkolne ławki dopiero przed godz. 21 - informowało Radio Zet

Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu spotkało się z krytyką ze strony rodziców. Pod postem na Facebooku o treści Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie rodzice napisali: "No, to ja już marzę o zmianie planu lekcji na lepsze..."

"Wybieraliśmy szkołę dzienną, a nie wieczorową, kończenie zajęć o 19:00 czy 20:00, to nie jest normalne" - napisał rodzic jednego z uczniów.

Radio Zet wyjaśnia, skąd tak przerażający plan lekcji w większości szkół ponadpodstawowych w Polsce - Powód takich wieczornych planów lekcji jest kilka. Przede wszystkim w tym roku do liceów, techników i branżówek zdawało 1,5 rocznika. To efekt reformy edukacji obniżającej wiek szkolny z siedmiu lat do sześciu (rząd PO-PSL ją wprowadził, PiS ją cofnął). Przy czym rok temu do liceów i techników przyszedł już pierwszy większy rocznik po reformie wieku szkolnego.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro