Reklama

Stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej ulegają zmianie!

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Autostrada Wielkopolska
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Autostrada Wielkopolska

Od 11 września 2023 roku zmianie ulegają stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej na trasie Nowy Tomyśl - Konin.

Jak podkreślono, zmiana związana jest z utrzymującą się presją inflacyjną oraz wysokimi stopami procentowymi, które to elementy wpływają na wzrost kosztów utrzymania autostrady. Opłata za przejazd odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian

Zmiana stawek opłat za przejazd 150 km koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 zostanie wprowadzona 11 września 2023 roku. Obowiązująca od tego dnia od godziny 6.00 rano stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić:

15 PLN - Kat. 6 (motocykle) bonifikata 50 proc. ceny dla Kat. 1,
30 PLN - Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach),
47 PLN - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),
72 PLN - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
109 PLN - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),
300 PLN - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 PLN za przejechanie 106 km.

"Spółka utrzymuje 50 procentową bonifikatę dla kategorii 6 pojazdów (motocykle) za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin. Stawka dla motocykli na odcinku Świecko - Nowy Tomyśl, na którym obowiązują stawki opłat ustanowione przez Ministerstwo Infrastruktury, jest taka sama jak dla pojazdów osobowych"
- Anna Ciamciak, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska S.A.

"Stawki opłat za przejazd autostradą ze Świecka do Konina odzwierciedlają rzeczywiste koszty eksploatacji i bieżącego utrzymania infrastruktury drogowej, spłaty zobowiązań kredytowych oraz realizacji wieloletniego planu inwestycyjno - remontowego. Przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem nie jest w żaden sposób dotowany ze strony Państwa, a koszty przejazdu ponoszą kierowcy faktycznie korzystający z autostrady" - dodaje.

Przypomnijmy, także w poniedziałek opublikowaliśmy informację o tym, że Sebastian Kulczyk sprzedał udziały w Autostradzie Wielkopolskiej. Więcej tutaj.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro