Reklama
Reklama

Nowy plan zagospodarowania ma chronić Fort VI i jego zielony obszar. Zabytek może funkcjonować jako hotel lub restauracja

fot. Miasto Poznań
fot. Miasto Poznań

Radni przyjęli podczas wtorkowej sesji miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Podolany Południe - część B".

Oznacza to, że na ternie "Fortu VI" i jego zielonym otoczeniu objętym ochroną "Natura 2000" wprowadzono zakaz lokalizacji między innymi usług w strefach zimowania nietoperzy. Fort będzie mógł funkcjonować za to jako muzeum, galeria artystyczna, ośrodek kultury, hotel czy restauracja, ale z zachowaniem zabytkowych elementów.

Teren ten otoczony jest rozwijającą się zabudową mieszkaniową. Fort VI i jego otoczenie stanowią ważny element zieleni dla mieszkańców okolicznych terenów. Prognozuje się, że w przyszłości z tego obszaru może korzystać nawet ok. 30 tys. mieszkańców Poznania. Podobnie jak inne forty w Poznaniu, Fort VI stanowi fragment obszaru Natura 2000, ze względu na zimowiska nietoperzy - informuje Miasto Poznań.

Dodatkowo nowy plan zagospodarowania przestrzennego nakazuje zachowanie wszystkich drzew i krzewów otaczających "Fort VI". Plan dopuszcza też lokalizację budowli służących ochronie siedlisk przyrodniczych. Zakazuje jednak stawiania budynków na terenie zieleni wokół fortu, nie pozwala też na lokalizację żadnych usług w strefach zimowisk nietoperzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
14.42 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro