Reklama

Ministerstwo unieważnia świadectwa energetyczne - co to oznacza?

Z dniem 28 kwietnia bieżącego roku zaczęła obowiązywać nowelizacja "Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków". Świadectwa energetyczne stały się obowiązkowe przy wynajmie i sprzedaży każdej nieruchomości.

Czy świadectwa energetyczne przestaną być obowiązkowe?

Jak wyjaśnia właściciel firmy InspekcjaDomu.pl Pan Piotr Gramza "Nie sądzę, że kiedykolwiek posiadannie świadectw charakterystyki energetycznej przestanie być obowiązkowe". Świadectwa energetyczne wymagane w Polsce są wynikiem regulacji Unii Europejskiej wynikających z dyrektywy UE nr 2002/91/EC oraz UE nr 2018/844/UE. Dążenie do większej świadomości dotyczącej ilość energii jaką zużywają mieszkania oraz zachęcanie obywateli do termomodernizacji budynków jest długofalowym celem UE. W najbliższym czasie należy spodziewać się nowelizacji rozporządzenia dotyczącego metodologii wykonywania świadectw energetycznych wraz ze zmianą wzoru świadectw - zgodnie z projektem zmian, budynki będą podzielone na kategorie od A do G (jak np. lodówki). W dalszej perspektywie zakładane są dodatkowe dotacje i kredyty dla budynków najgorszych klas - tych budynków w dłuższej perspektywie nie będzie można sprzedać bez poprawy charakterystyki energetycznej. "Biorąc pod uwagę powyższe, wielu naszych Klientów już teraz zamawia świadectwa dla lokali, które zamierzają w przyszłości sprzedać. Dokument świadectwa jest ważny 10 lat, a ponieważ prawo nie działa wstecz, nie będzie można go unieważnić ze względu na późniejsze zmiany przepisów. Posiadanie świadectwa energetycznego bez podziału klas od A do G może być zatem korzystniejsze jeśli planujemy sprzedaż mieszkania np. za 5-7 lat." mówi Pan Piotr.

Kontrole świadectw przez Ministerstwo

Zgodnie z zapisami ustawy Ministerstwo Rozwoju i Technologii dokonuje wyrywkowych kontroli świadectw energetycznych. Świadectwa są także kontrolowane na wniosek osoby, która taki dokument zleciła lub otrzymała (np. najemcy). Jak mówi Pan Piotr: "Firma InspekcjaDomu w lipcu i sierpniu wykonywała na prośbę Klientów około 30 świadectw energetycznych dla lokali z unieważnionymi certyfikatami, wystawionymi przez niekompetentne firmy". Należy być świadomym, że jeśli zamawiamy świadectwo energetyczne na podstawie zdjęcia budynku oraz zdawkowej informacji jedynie o metrażu i roku budowy, dokument taki nie może być wiarygodny. Opracowanie symulacji komputerowej, na podstawie której generowany jest wynik dokumentu, wymaga uzyskania nie tylko rzutu mieszkania wraz z wymiarami, ale także wymiarów wszystkich okien, grubości ocieplenia oraz informacji z czego zbudowane są ściany i stropy. Jeśli zamawiamy dokument na podstawie niepełnych danych teoretycznie uczestniczymy w fałszerstwie dokumentu (wykroczenie z art. 270 K.K.) oraz oszustwie gospodarczym (wykroczenie z art. 297 K.K.). Pani Agnieszka Gramza z firmy InspekcjaDomu przypomina "W latach 90. w Poznaniu na targowisku 'Bema' można było kupić fałszywe prawo jazdy przynosząc jedynie zdjęcie. Obecnie jeśli zamawiamy świadectwo energetyczne jedynie na podstawie fotografii budynku, to tak jakbyśmy udali się na tego typu targowisko. To nie jest i nie może być legalne!". Weryfikacji Ministerstwa jest coraz więcej, a unieważnienie świadectw stanowi problem dla kupującego dokument. Uzyskanie zwrotu opłaty bywa trudne, a osoby nierzetelnie sporządzające dokument zwykle tracą uprawnienia w wyniku kontroli. Ministerstwo ma także ułatwioną możliwość weryfikacji poprzez chociażby porównanie świadectw w jednym bloku - jeśli dla jednego mieszkania np. na Piątkowie skopiowano ściany z wielkiej płyty Rataje, a dla drugiego mieszkania zadeklarowano, że budynek wybudowano z cegły ceramicznej bez ocieplenia (jak w kamienicy). Algorytmy sprawdzające pozwalają na wytypowanie tych opracowań do szczegółowej kontroli.

Obecnie brak wyroków sądowych dla klientów kupujących świadectwa z "szarej strefy", brak także materiału wskazującego na unieważnienie umów zakupu mieszkań. Należy jednak założyć, że wykazywana wartość charakterystyki energetycznej może wpływać na decyzję wyboru danego mieszkania, zatem jeśli wartość ta była fałszywa kupujący może żądać zadośćuczynienia z tego tytułu. Często wybór doświadczonej firmy to nie kwestia ceny za dokument, a weryfikacji opinii o firmie w internecie (dla większości firm brak jakichkolwiek opinii, a firmy powstają na kilka miesięcy po czym znikają z rynku).

Jak bezpiecznie zamawiać świadectwa energetyczne?

Jak zatem zamawiać świadectwo energetyczne, aby nie zostało unieważnione? Wskazany jest wybór firm z doświadczeniem budowlanym. Firmy powinny posiadać także wiarygodne opinie w internecie.

Uzyskanie uprawnień do sporządzania świadectw energetycznych jest stosunkowo proste, ale nie mogą Państwo oczekiwać, że każda osoba bez wiedzy z zakresu budownictwa i systemów grzewczych będzie potrafiła taki dokument sporządzić. Firma InspekcjaDomu posiada kadrę osób z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi, a inwentaryzacje obiektów (pomiary w lokalach Klientów) wykonują wyłącznie osoby, które ukończyły studnia na kierunku budownictwa.

Powyższy artykuł pomimo lokowania usług marki zawiera prawdziwe historie klientów i przywołania przepisów.

Rabat na zakup świadectwa!

Dla osób jakie wejdą na stronę oferty świadectwa energetyczne Poznań i wypełnią formularz zapytania cenowego do dnia 21.09.2023 r. przygotowaliśmy specjalną zniżkę -30 zł na kod "E-POZNAN".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro