Reklama

11 osób z zarzutami za produkcję i sprzedaż narkotyków. Sprowadzili do kraju narkotyki warte 19 mln złotych

fot. Policja Piła
fot. Policja Piła

Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, w sierpniu do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko jedenastu osobom związanym z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej. - Według ustaleń śledztwa prowadzonego wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu, grupa ta zajmowała się produkcją i sprzedażą narkotyków. Jej członkowie organizowali także zakup płynnej amfetaminy na terytorium Holandii, którą przemycali do Polski. Przestępczy proceder odbywał się poza granicami kraju, a także na terenie województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego - wyjaśnia prokuratura.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Od stycznia do listopada ubiegłego roku osoby zamieszane w proceder sprowadziły do Polski narkotyki warte na czarnym rynku ponad 19 mln złotych. Było to 16 kg kokainy, 67 kg 3-CMC, 9 600 tabletek MDMA, 360 kg marihuany oraz 855 litrów płynnej amfetaminy, która pozwalała na wytworzenie ponad trzech ton finalnej substancji, tj. siarczanu amfetaminy. - Ponadto na terytorium Królestwa Niderlandów wprowadzono do obrotu około 600 litrów płynnej amfetaminy. Przemyt narkotyków odbywał się przy udziale "kurierów". Korzystając z różnych samochodów wyposażonych w pozafabryczne skrytki ukrywali w nich pojemniki (m.in. plastikowe butelki o pojemności 5 litrów) wypełnione płynną amfetaminą oraz kokainę, tabletki ekstazy i substancję 3-CMC. Po dotarciu do Polski narkotyki były przekazywane kolejnym członkom grupy celem dalszej dystrybucji - dodaje.

Pierwsze zatrzymania w związku z tą sprawą miały miejsce w sierpniu 2022 roku w Pile. Podczas kontroli samochodu marki Renault znaleziono w bagażniku dwa kanistry z blisko 40 litrami amfetaminy w środku. - Kolejne przejęcie narkotyków miało miejsce w październiku tego samego roku na przejściu granicznym w Kołbaskowie. W kontrolowanym wówczas pojeździe ujawniono skrytkę, w której znajdowały się 3 kg kokainy.

Zatrzymani usłyszeli łącznie 37 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jej kierowania, produkcji i przemytu znacznych ilości narkotyków oraz ich dalszej sprzedaży. - Czterech oskarżonych, w tym dwaj kierujący grupą (35 - letni Damian D. i 47 - letni Rafał P. - obaj mieszkańcy Wielkopolski), nadal przebywa w areszcie śledczym. Pozostali odpowiedzą przed sądem z wolnej stopy. Prokurator zastosował wobec nich dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w wysokości od 10 000 zł do 50 000 zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek oskarżonych (pieniądze i ruchomości) o łącznej wartości około 90 tys. złotych oraz 1.500 Euro.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro