Reklama
Reklama

Zmarła kolejna osoba zakażona legionellą. Poznańscy naukowcy proponują nowe badanie

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

W Innowacyjnym Centrum Medycznym Instytutu Genetyki Człowieka PAN można już wykonać badanie na obecność materiału genetycznego bakterii Legionella pneumophila metodą Real-Time PCR w próbce pobranej od pacjenta.

Najwięcej przypadków zakażenia legionellą do tej pory potwierdzono w Rzeszowie, ale zakażenia wykryto też w innych województwach: wielkopolskim, małopolskim i lubelskim. Z opublikowanego przez rzeszowski Sanepid komunikatu wynika, że u wszystkich 19 osób, które zmarły z powodu zakażenia legionellą występowały choroby współistniejące.

Zima nad morzem? Magia pustych plaż, szum fal, relaks w ciszy. Zarezerwuj pobyt już dziś, naładuj baterie nad Bałtykiem.
REKLAMA

Legionella pneumophila występuje w zbiornikach wodnych oraz wilgotnej glebie. Bakterią tą można zakazić się poprzez wdychanie skażonych kropelek wody, nie przenosi się ona jednak z człowieka na człowieka. Jak przekazują poznańscy naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka PAN jeżeli u pacjenta występują dolegliwości takie jak gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, osłabienie, suchy kaszel, zaburzenia oddychania, nudności, wymioty czy biegunka, warto wykonać badanie potwierdzające lub wykluczające obecność bakterii Legionelli. Już na nie zapraszają.

"Badanie w kierunku zakażenia bakterią Legionella pneumophila w Innowacyjnym Centrum Medycznym IGC PAN przeprowadzane jest zgodnie z zaleceniami WHO, a stosowane w laboratorium testy posiadają certyfikaty CE-IVD. Materiał biologiczny do badania stanowi wymaz z jamy ustnej. Czas oczekiwania na wynik to 3 dni robocze. Badanie jest odpłatne. Szczegółowe informacje i rejestracja na badanie on-line w IGC PAN: https://rejestracja.igcz.poznan.pl/ lub telefonicznie: +48 61 6 579 245" - przekazują przedstawiciele Instytutu Genetyki Człowieka PAN.

Jak podkreślono, zespół Innowacyjnego Centrum Medycznego w Instytucie Genetyki Człowieka PAN składa się z wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych, biologów molekularnych oraz bioinformatyków z doświadczeniem w zakresie genetyki medycznej. "Z uwagi na wysokie kompetencje zespołu i precyzję prowadzonych badań pacjenci mają pewność uzyskania wyników o najwyższym poziomie dokładności w bardzo krótkim czasie. Przez cały czas pandemii wykonywano tu testy RT-PCR wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz testy antygenowe. Laboratorium przebadało wówczas ponad 85 tys. pacjentów" - dodają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4 ostrzeżenia meteo dla Wielkopolski. Przed nami bardzo trudne warunki!
2℃
0℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
2.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro