Reklama

Miasto daje instrukcje mieszkańcom: nie chcesz brać udziału w głosowaniu lub referendum, nie bierz karty

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Poznań instruuje mieszkańców w sprawie październikowych wyborów.

Jak przypomina magistrat, 15 października Polacy będą głosować nie tylko w wyborach parlamentarnych. Otrzymają bowiem trzy karty do głosowania - na jednej będą kandydaci do Sejmu, na drugiej kandydaci do Senatu, a na trzeciej pytania referendalne. - Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, w przypadku referendum przeprowadzanego w tym samym dniu, co wybory do Sejmu i Senatu, wyborca może według własnego uznania zdecydować, czy chce wziąć udział w danym głosowaniu - informują urzędnicy.

- Gdy ktoś nie będzie chciał wziąć udziału w jakimkolwiek z trzech głosowań, musi o tym fakcie poinformować komisję, stojąc przed nią w lokalu wyborczym. Ta nie wyda wtedy odpowiedniej karty do głosowania i odnotuje to w spisie wyborców - dodają. - Ważne: pobranie kart do głosowania - niezależnie od tego, czy zostaną wypełnione poprawnie, niepoprawnie lub wcale niewypełnione - jest równoznaczne z wzięciem w nim udziału. W przypadku referendum ma to znaczenie, ponieważ, aby było ono wiążące, frekwencja musi wynieść ponad 50 procent.

Głosujący będą używali jednej urny - zarówno w przypadku wyborów, jak i referendum. Głosować będzie można od 7.00 do 21.00.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro