Reklama

Bulwersujący akt wandalizmu. Ktoś zniszczył pomnik upamiętniający 14-latka

fot. Gmina Kuślin
fot. Gmina Kuślin

Pomnik upamiętniał Janka Bergera - pierwszą ofiarę II wojny światowej na terenie gminy Kuślin w powicie nowotomyskim.

O akcie wandalizmu informuje Urząd Gminy w Kuślinie. Jak przekazano, na terenie Nadleśnictwa Grodzisk - Leśnictwo Wąsowo zniszczeniu uległ pomnik upamiętniający śmierć Janka Bergera, którego odsłonięcie miało miejsce niecały rok temu. Sprawę zgłoszono policji.

"Jest nam przykro, że takie sytuacje mają miejsce na terenie naszej gminy. Jesteśmy przeciwni wszelkim aktom wandalizmu. Działania te niszczą owoce ciężkie pracy, które są również własnością nas wszystkich" - napisali urzędnicy z Kuślina.

"Dziękując za zgłoszenie tego zniszczenia, prosimy wszystkich o zwrócenie uwagi i reagowanie na wszelkiego rodzaju oznaki niewłaściwego zachowania poprzez np. powiadomienie odpowiednich służb. Wpłynie to z pewnością na ograniczenie problematycznych zachowań" - dodali.

Janek Berger urodził się 15 grudnia 1925 roku. Miał wielkie marzenie - zostać konstruktorem samolotów, ale również lotnikiem. Niestety plany chłopca pokrzyżowała wojna i choroba matki. Janek musiał zarobić na rodzinę. W chwili wybuchu wojny chłopak miał 14 lat. W poszukiwaniu informacji wraz z kolegami na rowerach przejeżdżali rowerami sąsiednie wsie. Z jednej z wypraw Janek nie wrócił. Został zamordowany przez Niemców 8 września 1939 roku. Był pierwszą na terenie gminy Kuślin, ofiarą II wojny światowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
53.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro