Niezwykły ogród powstał nad Cybiną. Niedługo będzie "dzień otwarty"
Ścieżka bosych stóp, kuchnia błotna czy zjeżdżalnia z wykorzystaniem prawdziwego polodowcowego głazu - to tylko niektóre instalacje, jakie można znaleźć w nowo otwartym Rzecznym Ogrodzie EkoEdukacji.
Mieszkańcy i turyści mogą już odwiedzać Rzeczny Ogród EkoEdukacji. To kolejna część projektu "Brama otwarta na rzekę - edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu".
"Poznań wrócił nad rzekę, co widać chociażby po popularności Wartostrady, ale nie spoczywamy na laurach, dokładamy kolejne atrakcje. Dzisiaj otwarty Rzeczny Ogród EkoEdukacji jest następnym realizowanym tu projektem. Co ważne, ogród powstał we współpracy z samymi mieszkańcami" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Ogród usytuowany jest w dwóch przestrzeniach: wzdłuż promenady przy ulicy Ostrówek, w sąsiedztwie Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa oraz na dolnym tarasie - nad Cybiną.
"Jest to ogród zrealizowany w koncepcji site specific, to znaczy odnosi się do tożsamości, dziedzictwa i charakterystyki miejsca, w którym się znajduje, czyli doliny Cybiny" - podkreśla Monika Herkt-Rynarzewska, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. "To przede wszystkim przestrzeń edukacji, ale też wypoczynku i wspólnego spędzania czasu. Na ogród składa się z 7 różnego rodzaju urządzeń. Do każdego z nich przewidziane są konkretne działania związane z edukacją przyrodniczą" - dodaje.
W ogrodzie znajdują się instalacje, z których można korzystać samodzielnie, w grupie lub podczas warsztatów z edukatorami. "Jedną z ciekawszych jest kuchnia błotna, czyli "laboratorium na świeżym powietrzu", gdzie można przyjrzeć się konsystencji, strukturze i zapachowi naturalnych materiałów nadrzecznych. Uwagę zwraca także ścieżka bosych stóp, gdzie można poprzez dotyk dłońmi lub stopami zapoznać się bliżej z materiałami spotykanymi nad rzeką, takimi jak szyszki, kamyczki i piasek" - informują miejscy urzędnicy.
Jest też zjeżdżalnia, która powstała z prawdziwego polodowcowego głazu narzutowego. Na miejscu można znaleźć również labirynt, który uczy orientacji w terenie, pozwala rozpoznać kierunki świata, a także tor wodny, "opowiadający" o sile tego żywiołu. Ponadto na odwiedzających czeka instalacja "wianek", która prezentuje różne gatunki ziół oraz równoważnia, nawiązująca do pojęcia korytarza ekologicznego w postaci rzeki, przebiegającego przez duże miasto.
"By w pełni móc korzystać z atrakcji ogrodu, wystarczy wejść na stronę internetową projektu rzeka.bramapoznania.pl. (zakładka Rzeczny Ogród EkoEdukacji). Każde z urządzeń ma tam swój opis, ideę, określone cele edukacyjne oraz aktywności proponowane zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla odbiorców grupowych (grupy przedszkolne i szkolne)" - informują przedstawiciele magistratu.
"15 sierpnia Brama Poznania zaprasza na "dzień otwarty" w Rzecznym Ogrodzie EkoEdukacji i na Ścieżce EkoEdukacji. Szczególnie tego dnia warto odwiedzić brzegi Cybiny i skorzystać z eko-atrakcji. Można też wybrać się na indywidualny spacer w gronie rodzinnym lub przyjść na zajęcia z edukatorką" - dodają i zapowiadają, że szczegóły dostępne będą niebawem na stronie internetowej Bramy Poznania.
Poszczególne elementy Rzecznego Ogrodu EkoEdukacji powstały w ramach warsztatów przeprowadzonych dla rodzin z dziećmi.
Najpopularniejsze komentarze