Reklama
Reklama

Poznańska spółka medyczna z karą od UOKiK za "badania" wprowadzające w błąd. Kary też dla członków zarządu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. lsmsevilla / Pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. lsmsevilla / Pixabay.com

Chodzi o spółkę POLMEDIQ.

Już wczesną wiosną Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że przygląda się działalności poznańskiej spółki POLMEDIQ. Teraz nałożono na nią karę. - Jednym z głównych obszarów aktywności spółki POLMEDIQ jest zapraszanie konsumentów na badania odporności. Prezes UOKiK otrzymał skargi w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi przebiegu tych badań i samych zaproszeń, które skłoniły konsumentów do skorzystania z usług placówki. Po przeprowadzeniu postępowania i kontroli wydał decyzję, w której zakwestionował cztery praktyki spółki i nałożył na nią karę w wysokości prawie 91 tys. zł (90 952 zł). W toku postępowania pracownicy UOKiK podjęli działania zamierzające do zakupu produktów oferowanych przez spółkę POLMEDIQ, co przyczyniło się do wzbogacenia materiału dowodowego - podaje UOKiK.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Z ustaleń urzędników wynika, że spółka świadomie wprowadzała konsumentów w błąd zapraszając ich na darmowe badania, ale przy tym nie informowała o ich handlowym charakterze. "Badania" kojarzą się z lekarzem, tymczasem były one przeprowadzane przez handlowca. - Manipulowanie konsumentami przejawiało się również w oferowaniu im produktów, które nie posiadały deklarowanych właściwości i stwarzaniu wrażenia szczególnej korzyści cenowej. Mogło to zniekształcić decyzje konsumentów i skłonić ich do niepotrzebnych i nieopłacalnych dla nich zakupów. Szczególnie bulwersujący jest fakt, że na praktyki spółki POLMEDIQ narażeni byli przede wszystkim seniorzy - wyjątkowo wrażliwa grupa społeczna - mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK zakwestionował następujące praktyki: nieujawnianie w zaproszeniach kierowanych do konsumentów informacji o handlowym celu tych zaproszeń i prowadzonych badań, przekazywanie konsumentom informacji, które mogą wprowadzać ich w błąd co do stanu zdrowia, wprowadzanie w błąd co do właściwości leczniczych maty oraz przekazywanie nieprawdziwej informacji o dofinansowaniu programu "Krok po zdrowie". Prezes UOKiK nakazał spółce zaprzestać stosowania zakwestionowanych praktyk. Po uprawomocnieniu się decyzji przedsiębiorca będzie musiał również poinformować o niej wszystkich konsumentów, z którymi zawarł umowy.

Ale kara dla spółki nie jest jedyną. - Finansowe sankcje zostały również nałożone na osoby zarządzające POLMEDIQ: Krzysztofa Pawła Polusa w wysokości 26 000 zł i Martynę Polus w wysokości 26 000 zł w związku z umyślnym dopuszczaniem do naruszenia przez spółkę zbiorowych interesów konsumentów. Decyzja Prezesa UOKiK nie jest prawomocna, spółce i osobom nią zarządzającym przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W sprawie przedstawicielki handlowej firmy, która bez niezbędnych uprawnień diagnozowała pacjentów, złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To może być niebezpieczna noc. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
26℃
13℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro