Niezwykły dar dla poznańskiego muzeum. "To wyjątkowo hojny, bezprecedensowy gest!"
W Muzeum Narodowym w Poznaniu dobiega końca wystawa Kenya Hara - "Make the Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne". Artysta ofiaruje muzeum część swoich prac.
W stolicy Wielkopolski od kwietnia mogliśmy oglądać pierwszą w Polsce autorską wystawę jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów - Kenya Hary. Artysta tworzy plakaty, kampanie reklamowe, opakowania, wystawy, książki, filmy łączące design z filozofią życia.
Jak informuje Aleksandra Sobocińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu, wystawa okazała się dużym sukcesem. Wysoko oceniana nie tylko przez zwiedzających ale również przez samego mistrza Harę.
W podziękowaniu za wystawę artysta podjął decyzję o ofiarowaniu aż 70 swoich prac do kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. "To wyjątkowo hojny, bezprecedensowy gest! Muzealną kolekcję wzbogacą 44 plakaty, 22 książki oraz 4 designerskie opakowania. Najważniejsze z nich to 12 plakatów reklamowych dla firmy MUJI, plakaty do wystaw projektowanych przez Kenya Harę - "Subtle. Takeo Paper Show", "Sensaware. Tokyo Fiber '09", 13 autorskich plakatów do wystawy w Poznaniu "Kenya Hara. Make The Future Better Than Today" oraz wybrane książki książki i katalogi projektowane przez Kenya Harę oraz dwa przykłady opakowań do alkoholi "Hakkin" i "Zakimi" - wymienia Sobocińska.
"Prace te stanowią ważny i niezwykle cenny nabytek, gdyż są w większości niedostępne na rynku. Uzupełnią kolekcję dzieł Kenya Hary gromadzoną od kilkudziesięciu lat w muzeum o najnowsze prace, która będzie teraz liczyć 200 prac. Zbiór prac Kenya Hary wpisuje się w jedną ze strategii budowania kolekcji opartej na możliwie najpełniejszym przedstawieniu wybranych osobowości twórców, których aktywność artystyczna wykracza poza dyscyplinę plakatu i reprezentuje najwyższy poziom w dziedzinie sztuki projektowania" - dodaje.
Uroczyste przekazanie daru nastąpi podczas finisażu wystawy - 30 lipca.