Reklama
Reklama

"Kompletny brak kultury i wychowania u młodzieży" w autobusie. Zajął miejsce dla wózka, kobiecie z dzieckiem kazał stanąć obok

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

W tej sprawie napisał do nas Czytelnik.

Do sytuacji doszło w środowe popołudnie w autobusie linii nr 158, który przed 17.00 wyjeżdżał z pętli na Starołęce. - W miejscu dla matki z wózkiem stoi opalony, dobrze wyglądający młodzieniec. W pewnym momencie wchodzi kobieta z wózkiem i podchodzi do przeznaczonego dla niej miejsca. Młodzieniec się nie rusza. Zwracam mu uwagę, że to miejsce jest przeznaczone dla kobiety z wózkiem. Bezczelnie odpowiada, że może stanąć obok i się nie rusza z miejsca - relacjonuje nasz Czytelnik. - Nie będę się ze smarkaczem bił, bo wiadomo, że jest to karane i wbrew zasadom współżycia społecznego. Pytanie co możemy w takim przypadku zrobić i czy są jakieś możliwe do podjęcia zgodne z prawem działania, by taki pewny siebie, pozbawiony wychowania i kultury osobnik odczuł to na własnej skórze - dodaje.

Zgodnie z przepisami porządkowymi w komunikacji miejskiej organizowanej przez miasto Poznań, ustalono zasady zajmowania miejsca dla wózków inwalidzkich / wózków dziecięcych / rowerów. I tak, osoba przewożąca rower w pojeździe musi zwolnić miejsce osobie na wózku inwalidzkim lub osobie z dzieckiem w wózku. Osoba z dzieckiem w wózku musi natomiast zwolnić miejsce osobie na wózku inwalidzkim. Nie ma jednak w przepisach informacji o sytuacji, w której to ktoś po prostu blokuje takie wyznaczone miejsce w autobusie lub tramwaju uniemożliwiając skorzystanie z niego uprzywilejowanej osobie. Najlepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji poinformowanie o fakcie kierowcy / motorniczego. Jeśli on nie przekona pasażera do ustąpienia miejsca, może wezwać na miejsce służby.

Co istotne, nie chodzi tu o widzimisię, a o bezpieczeństwo. Dziecko w wózku powinno być przewożone w autobusach i tramwajach zgodnie z konkretnymi zasadami. Wózek musi być unieruchomiony i ustawiony we właściwym miejscu, równolegle do osi pojazdu, a dziecko powinno się znajdować tyłem do kierunku jazdy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro