Poznańska huta ma już 90 lat
W hucie O-I w Poznaniu produkowanych jest dziennie średnio 1,5 miliona sztuk opakowań szklanych.
W latach 30-tych XX wieku w Antoninku działalność rozpoczęła huta, której udziałowcem w 1998 r. została amerykańska grupa Owens-Illinois. Proces produkcji szkła przeszedł przez wiele etapów: od ręcznego wydmuchu i formownia wyrobów szklanych, przez automatyzację produkcji w latach 60-tych, z wykorzystaniem automatów karuzelowych. Gruntowna modernizacja miała miejsce na początku lat 80-tych i 90-tych, a dziś jest jednym z najnowocześniejszych zakładów na świecie.
"Polska jest ważnym rynkiem o długiej historii przemysłu szklarskiego. Zakład w Poznaniu, który obchodzi w tym roku dziewięćdziesięciolecie jest jednym z najnowocześniejszych w regionie. Produkujemy tam opakowania szklane, eksportowane na 20 rynków. To blisko 100 unikalnych produktów, trafiających do liderów branży przetwórstwa spożywczego, browarnictwa i przemysłu spirytusowego" - podkreśla Piotr Jakubaszko, kierownik Huty Szkła O-I POLAND S.A. w Poznaniu. "Historię naszego zakładu budują nasi pracownicy, dlatego jedną z najważniejszych inwestycji jest rozwój kompetencji pracowników" - dodaje.
Jak przekazano, liczący dziewięćdziesiąt lat zakład produkuje blisko 100 unikalnych produktów, trafiających do 125 klientów, wśród których znajdują się dominujący liderzy przetwórstwa spożywczego, browarnictwa i przemysłu spirytusowego. Grupa O-I w ciągu ostatnich 6 lat zainwestowała w zakład w Poznaniu 100 mln złotych. Tylko w 2022 r. zrealizowano łącznie 37 inwestycji. Dodatkowo, firma zainwestowała ponad milion złotych w doskonalenie warunków pracy.
Ponadto w ciągu ostatnich trzech lat firma zainwestowała około 6 milionów USD w zakłady recyklingu szkła oraz proces odzyskiwania surowców na całym świecie.