Cała prawda o kąpielach w fontannach!
Co na to Sanepid?
Jak informują przedstawiciele Sanepidu, brak jest regulacji prawnych określających minimalne wymagania jakości wody w fontannach. Woda w tego typu obiektach często nie jest uzdatniana, dezynfekowana, a jej jakość nie podlega stałemu monitoringowi. Ponadto woda w fontannach narażona jest na kontakt z zanieczyszczeniami oraz zwierzętami. W związku z powyższym obiekty takie nie powinny być udostępniane do kąpieli. Jakość wody w fontannach może stanowić dla nas zagrożenie.
"Inspekcja Sanitarna nie prowadzi badań jakości mikrobiologicznej wody z fontanny. W każdym tego typu obiekcie ilość i rodzaj mikroorganizmów może być inny i zmieniać się w czasie. Na czystość mikrobiologiczną wody będącej w obiegu fontann wpływają między innymi: jakość materiałów instalacyjnych, ich podatność na tworzenie biofilmu, obecność osadów, korozja, temperatura wody, a także czynności serwisowe" - informuje Wiesława Kostuj, rzecznik prasowy WSSE w Poznaniu.
"Istotną rolę odgrywają również źródła zewnętrzne tj. zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaków, psów, kotów itp.) czy odpady. Woda w fontannach może podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych. W związku z powyższym nie powinna być ona wykorzystywana do kąpieli" - dodała.
Przed kąpielami w fontannach kilka dni temu ostrzegali też strażnicy miejscy. "Za złamanie zakazu kąpieli w fontannach może grozić mandat w wysokości 500 zł. Bezpiecznie i bez obaw o zdrowie możemy korzystać z basenów i innych miejsc przeznaczonych do kąpieli, gdzie woda jest regularnie badana" - informowali.