Reklama
Reklama

Wielkopolscy uczniowie najgorsi w kraju

Tak źle jeszcze nie było. Szóstoklasiści z Wielkopolski napisali sprawdzian najgorzej w kraju. Średnia województwa to 22 punkty. Najlepiej poradzili sobie uczniowie szkół prywatnych, społecznych i muzycznych.

Uczniowie klas szóstych coraz gorzej radzą sobie ze sprawdzianem kończącym naukę w podstawówkach. W tym roku nasze województwo jest na ostatnim miejscu. Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej nie jest zdziwiona takim wynikiem. "Wielkopolska od 2002 roku ma z roku na rok wynik niższy na tle populacji - tłumaczy Zofia Hryhorowicz z OKE - Każdego roku trochę alarmujemy, mówimy o tym, iż zdarzy się taki moment, kiedy będziemy w tej tabeli szesnastu województw najniżej i ze smutkiem to stwierdzam, że dziś w tym miejscu właśnie jesteśmy."

Wyniki pokazały, że młodzi wielkopolanie czytać potrafią tylko na poziomie zadowalającym. Za pisanie nie dostali nawet połowy punktów. Z języka polskiego, uczniowie zdobyli w teście średnio zaledwie 22 na 40 punkty. Jak poinformowała dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Zofia Hryhorowicz Wielkopolscy uczniowie potrafią czytać jedynie na poziomie zadowalającym a z pisania nie otrzymali nawet połowy punktów. Szóstoklasiści mają też kłopoty z przestrzeganiem norm gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych. Nie radzą sobie z rozumowaniem i wykorzystaniem wiedzy w praktyce.

W Poznaniu najlepiej wypadły szkoły prywatne, społeczne i muzyczne. PLANSZA średnio 34 punkty na 40 możliwych zdobyli uczniowie z prywatnej Eureki. W pierwszej piątce są również: Społeczna SP nr 1, Piątkowska Szkoła Uspołeczniona, Prywatna SP "Olimpijczyk", Społeczna SP nr 3 "Dębinka" oraz Społeczna SP nr 2. Średni wynik w Wielkopolsce od 2002 roku spadł o prawie 7 punktów. Wówczas tutejsi uczniowie zdobyli średnio 28,7 punktu.

Tegoroczne wyniku na pewno dadzą większości do myślenia a także zmobilizują do efektywniejszej pracy. Warto jednak pamiętać, że wyniki egzaminów to nie tylko prezentacja stanu wiedzy uczniów, ale także kompetencji nauczycieli oraz funkcjonowania całego sytemu polskiej edukacji.

Czy Twoim zdaniem poziom nauczania w szkołach podstawowych obniża się?

  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
13.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro