Reklama
Reklama

Coraz więcej zachorowań na szkarlatynę w regionie. 7-krotny wzrost w stosunku do ubiegłego roku

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Estreya / English Wikipedia
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Estreya / English Wikipedia

Choć wydawałoby się, że szkarlatyna to choroba, o której świat zapomina, właśnie daje o sobie znać.

Od 1 stycznia do 15 czerwca 2023 roku w powiecie poznańskim odnotowano 1085 przypadków szkarlatyny. Współczynnik zapadalności w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców to ponad 110. Dla porównania, w pierwszym półroczu ubiegłego roku odnotowano zaledwie 141 przypadków przy współczynniku zapadalności na poziomie nieco ponad 14. W całym zeszłym roku w powiecie mieliśmy 501 przypadków szkarlatyny - dziś, mimo połowy roku, mamy ich już dwa razy tyle.

Szkarlatyna jest chorobą wieku dziecięcego i to właśnie dzieci chorują na nią najczęściej. W tym roku 458 przypadków potwierdzono u dzieci do 4. roku życia, a 552 przypadki u dzieci między 5 a 9 rokiem życia. Pozostała garstka chorych to starsze dzieci i dorośli.

Jak objawia się szkarlatyna? Bólem gardła i wysoką temperaturą. Dochodzi do tego początkowy biały nalot na języku, który po kilku dniach zmienia się w czerwono-malinowy. Zawsze takim objawom towarzyszy drobna, czerwona wysypka. Niestety, ale choroba jest zaraźliwa.

Polska nie jest jedynym krajem, w którym obserwowany jest wzrost zachorowań na szkarlatynę. Podobnie jest w innych państwach Zachodniej Europy, ale też w USA. Skąd nagły wzrost? Lekarze mówią przede wszystkim o pokłosiu pandemii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro