Reklama
Reklama

Afera w Murowanej Goślinie. Były burmistrz usłyszał 24 zarzuty, oskarżono też 10 innych osób: m.in. jego zastępcę, kierowniczkę MOPS i szefa Rady Miasta

fot. murowana-goslina.pl
fot. murowana-goslina.pl

O tej sprawie pisaliśmy na epoznan.pl wielokrotnie.

Dariusz U., ówczesny burmistrz Murowanej Gośliny, na początku 2022 roku został zatrzymany i usłyszał zarzuty dotyczące m.in. korupcji, żądania łapówek jako warunku wykonania czynności urzędowych i niedopełnienia obowiązków służbowych przez burmistrza. Jak informuje w piątek Prokuratura Krajowa, U. zarzucono popełnienie 24 przestępstw. - W tym m.in. o charakterze korupcyjnym polegających na przyjęciu korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją kwalifikowane z art. 228 § 3 kk, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 231 § 2 kk oraz złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych w latach 2020 - 2022 w tym zatajenia w oświadczeniu za 2020 roku dochodów w wysokości 156 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 233 § 1 i 6 kk. Czyny zarzucane oskarżonemu zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności - informuje PK. Dariusz U. wciąż przebywa w areszcie.

Były burmistrz Murowanej Gośliny (U. zrzekł się mandatu, a mieszkańcy wybrali nowego burmistrza w tym roku) nie jest jedyną osobą, której postawiono zarzuty. - Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzucił dwóm przedsiębiorcom Bogdanowi D. i Januszowi R. popełnienie czynów o charakterze korupcyjnym polegających na udzieleniu korzyści majątkowych stanowiących wykonanie robót budowlanych w postaci drogi pod domem Burmistrza oraz przekazania kilkudziesięciu tysięcy złotych kwalifikowane z art. 229 § 1 i 3 kk. Czyny te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Kolejni oskarżeni to Monika Sz. (zarzuca jej się, że sprawując funkcję kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie przekroczyła uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej), Radosław Sz. (zarzuca mu się, że w czasie pełnienia funkcji Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina nie dopełnił obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez ustaloną osobę, czym działał na szkodę interesu publicznego kwalifikowany), Przewodniczący Rady Miasta Murowana Goślina (zarzuca mu się, że wspólnie i w porozumieniu z ówczesnym Burmistrzem żądał korzyści majątkowej w wysokości 10 tysięcy złotych w zamian za przyznanie lokalu mieszkalnego lub socjalnego z zasobów gminy) oraz Danuta Sz. - przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Murowana Goślina (zarzuca się jej utrudnienie prowadzonego postępowania w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej przez byłego Burmistrza Dariusza U.).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro