Reklama
Reklama

W jakich branżach zarabia się najwięcej w Polsce? Są takie, które zdecydowanie się wyróżniają

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Vanyi / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Vanyi / unsplash.com

Główny Urząd Statystyczny podał, ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w ubiegłym roku.

- Według danych wstępnych przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w Polsce w 2022 roku wyniosło 6346,15 zł. W porównaniu z 2021 r. wzrosło nominalnie o 11,7%. Jest to wzrost większy niż notowany w 2021 r. w porównaniu z 2020 r. - przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło wówczas o 8,7% - podaje GUS. Równocześnie warto jednak zauważyć, że inflacja była na poziomie ponad 14 procent, a więc wzrost wynagrodzenia jej nie dogonił.

Gdzie w 2022 roku zarobiono najwięcej? Numerem jeden było Górnictwo i wydobywanie, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło ponad 11 100 złotych. To o 74,9 procent więcej od przeciętnego wynagrodzenia brutto w kraju. Podobne przeciętne zarobki odnotowano w branży IT. Nieco mniej zarabia się w działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz w Wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Przeciętne wynagrodzenie na poziomie około 8000 zł brutto odnotowywano w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej.

Gdzie zarabiało się w zeszłym roku najmniej? W branży obejmujące zakwaterowanie i gastronomię - przeciętnie 4127,68 zł brutto miesięcznie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro