Reklama
Reklama

Niebezpieczna roślina pojawiła się pod Poznaniem. "Obcy się budzi"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelnik

Mowa o Barszczu Sosnowskiego.

O niebezpiecznej roślinie informują strażnicy Miejscy z Murowanej Gośliny. "Obcy się budzi" - piszą na portalu społecznościowym. "W związku z tym, że mamy już pierwsze zgłoszenia o pojawieniu się rośliny, jak i o bliskich spotkaniach z nią oraz poparzeniach, prosimy zwracać szczególną uwagę podczas spacerów, wśród pól i łąk, a także wszelkich osadników wodnych" - informują. "Roślina jest niebezpieczna również na odległość. Jeżeli zauważą Państwo owego obcego prosimy o zgłaszanie do Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Straży Miejskiej i zachowanie daleko idącej ostrożność"- apelują.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

W tym sezonie nie dotarły do nas jeszcze informacje, by na terenie Poznania odnotowano przypadki obecności tej niebezpiecznej rośliny. W ubiegłych latach pojawiała się m.in. na Morasku oraz przy ulicy Bydgoskiej.

Barszcz Sosnowskiego to roślina z rodziny selerowatych. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jest zielona u góry i pokryta fioletowymi plamkami na dole. Charakteryzuje się szerokimi liśćmi o zaostrzonych końcówkach oraz białymi kwiatami zebranymi w duże baldachy. Jeśli zobaczysz taką roślinę - nie dotykaj jej! Może się to skończyć poparzeniami II i III stopnia. Cień jest kluczowy, jeśli chcemy ochronić naszą skórę przed poważnymi oparzeniami. Dopiero po kontakcie ze słońcem na naszej skórze pojawiają się bardzo poważne oparzenia. Jeśli już pojawią się pęcherze - trzeba udać się do lekarza, nie można ich samodzielnie przebijać. Ślady po oparzeniach mogą zostać na naszym ciele do końca życia.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro