Przełomowe odkrycie poznańskich naukowców. Kilogram proszku jest warty 7000 złotych i trafia do przemysłu kosmicznego
Choć naukowcy nie odkryli nowego materiału, zrewolucjonizowali sposób jego wytwarzania.
Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny znowu pojawia się w ogólnopolskich mediach. Niedawno pisaliśmy o pierwszej w Polsce inteligentnej paczce zaprojektowanej w instytucie, a teraz głośno jest kolejnym odkryciu poznańskich naukowców. Jak podaje businessinsider.com.pl, przypadkowo jeden z naukowców Łukasiewicz - PIT zsyntetyzował materiał fazy MAX. Sama faza MAX nowością nie jest, bo ten materiał łączący cechy metalu i ceramiki jest obecny w świecie naukowym od około 20 lat. To materiał pożądany przede wszystkim w przemyśle kosmicznym, lotniczym, ale też na przykład kolejowym. Cechuje go odporność na bardzo wysoką temperaturę dochodzącą do nawet ponad 1000 stopni. To pozwala go wykorzystywać w silnikach.
Co jednak istotne, do tej pory materiał wytwarzany na świecie pozostawiał wiele do życzenia pod względem czystości. Naukowcy z Poznania opracowali szybszą i tańszą od dotychczasowej metodę wytwarzania fazy MAX, a do tego zapewniającą wyższą czystość chemiczną i fazową materiału. Powstaje on w formie proszku - jego kilogram kosztuje 7000 złotych.
- Dla jednego z partnerów z niemieckiego sektora kosmicznego zespół przygotował dyszę, która została poddana wymagającym testom i ma szansę na zastosowanie w projekcie budowy europejskiego odpowiednika rakiety Falcon 9 firmy SpaceX - informuje portal. Kolejne firmy zgłaszają zainteresowanie materiałem. Jeśli zamówień będzie dużo, konieczne będzie zainwestowanie w linię technologiczną.