Reklama
Reklama

Wiózł dzieci autobusem mając prawie 0,5 promila. By uruchomić pojazd, w pokładowy alkomat dmuchnął inny, trzeźwy kierowca

fot. WITD
fot. WITD

Nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzn.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w piątek przeprowadzali kontrole autokarów, które transportowały dzieci uczestniczące w 43. Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. - W przypadku pojazdu ukraińskiego przedsiębiorcy okazało się, że kierowca był nietrzeźwy - informuje WITD.

Mężczyzna wiózł grupę kilkudziesięciu dzieci. Wyczuwalna była od niego woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że miał 0,2 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. To prawie 0,5 promila. - Na podstawie analizy danych z tachografu udało się ustalić, że nietrzeźwy kierowca jechał z dziećmi pod wpływem alkoholu przez 31 minut. Autokar był wyposażony w pokładowy alkomat, który umożliwiał uruchomienie silnika tylko przez trzeźwego kierowcę. W trakcie dalszych ustaleń okazało się, że autobus został uruchomiony przez drugiego kierowcę w załodze, który podczas kontroli znajdował się w pojeździe - dodaje.

Na miejsce wezwano policję, a nietrzeźwy kierowca w trybie przyspieszonym trafił przed sąd. Popełnił wykroczenie, za które dostaje się 15 punktów karnych, zakaz prowadzenia pojazdów od pół roku do 3 lat i karę grzywny od 2500 do nawet 30 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro