Reklama
Reklama

Dziś ruszają miejskie kąpieliska. W tym roku bez jednej lokalizacji!

fot. POSiR/Adam Ciereszko
fot. POSiR/Adam Ciereszko

Kąpieliska nie będzie nad Maltą.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zorganizują je nad Rusałką, Jeziorem Strzeszyńskim oraz Jeziorem Kierskim, które jako jedyne w Poznaniu posiada aż dwa kąpieliska (Plaża Smocza - Krzyżowniki oraz Plaża Parkowa w Kiekrzu).

"Kąpieliska będą funkcjonowały od godziny 10:00 do godziny 18:00. W tym czasie będą strzeżone jednocześnie przez minimum dwóch, a w Kiekrzu trzech ratowników. Podczas obecności ratowników należy zwrócić uwagę na kolor flagi wywieszonej przy kąpielisku. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a czerwona informuje o zakazie kąpieli" - zapowiada Filip Borowiak, rzecznik POSiR.

POSiR postanowił w tym roku nie wnioskować o otwarcie kąpieliska na poznańskiej Malcie. "Nie ma przesłanek, by to kąpielisko otwierać. Po pierwsze zainteresowanie mieszkańców kąpielami w tym jeziorze jest niewielkie, a po drugie, tylko w ubiegłym sezonie kąpielisko było nieczynne przez 60 dni ze względu na kwitnące sinice. A cały sezon trwał 2,5 miesiąca. W roku 2021 tych dni było 36, a w 2020 26. Mimo wykonywania zabiegów, które mają poprawiać stan wody, z roku na rok jest coraz gorzej" - informowano.

W związku z rozpoczynającym się sezonem, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają o przestrzeganiu pozostałych zasad wynikających z regulaminów kąpielisk. "Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody. Przy kąpieliskach zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo na Strzeszynku i nad Rusałką do dyspozycji poznaniaków będą specjalne bezpłatne strefy grillowe, a w Kiekrzu miejsce na rozpalenie ogniska" - dodaje rzecznik.

Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. "W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane na podstawie decyzji służb sanitarno-epidemiologicznych" - dodaje Borowiak.

Sanepid wyniki swojej kontroli podał w piątek. Pisaliśmy o tym tutaj.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
12℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro