Reklama

Spacerem przez rozkopane centrum miasta. Tak teraz wygląda ogromny plac budowy

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

W centrum Poznania wciąż prowadzone są intensywne prace.

Projekt Centrum to największa inwestycja rewitalizacyjna prowadzona obecnie w Poznaniu. Zakłada przebudowę ulic i chodników w dużej części śródmieścia, a także zmianę infrastruktury podziemnej. W ramach Projektu w Poznaniu nowe oblicze zyskują ulice w centralnej części miasta - Święty Marcin, Fredry, Marcinkowskiego, 27 Grudnia, czy Ratajczaka.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Jak mówił pod koniec kwietnia podczas ogłoszenia daty powrotu tramwajów do centrum miasta, prezydent Jacek Jaśkowiak, "nie jest to kosmetyka a kompleksowy remont. Przeprowadzone prace mają być korzystne nie tylko dla mieszkańców, ale też dla wszystkich poznaniaków". Jak wyjaśnił, przy okazji wymieniona została cała zużyta infrastruktura, również podziemna, by na przykład za rok nie pojawiły się jakieś nowe problemy.

Inwestycja wiąże się też z licznymi utrudnieniami między innymi głównie dla mieszkańców. Czego najlepszy przykład mieliśmy kilka dni temu, gdy mężczyzna, chcąc dostać się do kamienicy w okolicach Okrąglaka wpadł do wykopu. Jak zapewniała w rozmowie z nami Maja Chłopocka-Nowak z PIM, wobec wykonawcy zostaną wyciągnięte konsekwencje.

"Jako spółka nadzorująca inwestycję z ramienia miasta, chcielibyśmy podkreślić, że kwestia organizacji ruchu i bezpieczeństwa pieszych na placu budowy jest dla spółki niezwykle ważna. Oznaczenie i zabezpieczenie tymczasowych ciągów jest przedmiotem szczególnego zainteresowania z naszej strony. PIM od miesięcy dodatkowo sprawdza stan ciągów i oznaczeń w ramach robót realizowanych na Starym Rynku i ulicach objętych Programem Centrum. Pracownicy spółki regularnie przechodzą wyznaczonymi ciągami, opisują i fotografują nieprawidłowości. Wszystkie uwagi przekazujemy wykonawcy ze wskazaniem konkretnych przykładów i oczekiwaniem wprowadzenia pilnych poprawek, uzupełnień" - mówiła.

A jak wygląda obecnie plac budowy? Można zobaczyć w naszej galerii.
Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
20℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro