Reklama
Reklama

W środę ZTM informował o planach na komunikację na północy Poznania. Już jest petycja mieszkańców

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. ZTM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. ZTM Poznań

Chodzi o jedną linię autobusową.

Dostaliśmy w tej sprawie kilka zgłoszeń od mieszkańców, którym nie do końca przedstawione palny na komunikację autobusową na północy Poznania przypadły do gustu. "Mieszkańcy Podolan już podpisują petycję przeciwko likwidacji linii autobusowej nr 168. ZTM zaproponował optymalizację połączeń na północy. Zamiast 168 miałaby zostać przedłużona trasa linii 171, która z Dębca, przez Podolany, Obornicką będzie dojeżdżać na os. Sobieskiego. Taka zmiana jest tragiczna w swoim założeniu, gdyż zabiera się mieszkańcom Podolan szybkie i bezpośrednie połączenie z Dworcem Głównym, centrum i stacją kolejki PKM Strzeszyn. Ponadto trasa 171 już teraz generuje opóźnienia, a poprowadzenie jej przez Strzeszyńską, Obornicką spowoduje, że przejazd będzie trwał bardzo długo" - pisze Paula.

"Jest to dogodne połączenie z centrum a zmiana na trasę łącząca południe z północą linia 171, która będzie w godzinach szczytu miała trudności z dotarciem na czas, będzie katastrofalne dla mieszkańców Podolan. Pojawiają się nowe mieszkania i więcej ludzi. Jeśli muszą coś zmienić to mogą trochę zmniejszyć ilość kursów byleby nie zabierali nam 168" - dodaje kolejna mieszkanka Podolan.

"Linia ta stanowi bardzo ważny element zintegrowanego transportu dla osób dojeżdżających rano pociągami do pracy- a ich głosu ZTM nie chce wysłuchać, skoro pyta się tylko rad osiedli. Likwidacja tej linii bardzo zaburza dostępność i atrakcyjność tego rodzaju rozwiązania, zastępującego dojazd samochodem do centrum miasta dla osób, którzy dziś wybierają pociąg" - zauważa nasz Czytelnik.

Przypomnijmy. W środę Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił propozycję zmian, która zwiększyć dostępność komunikacji autobusowej w kilku rejonach miasta, m.in. na Strzeszynie, Podolanach, zachodnim Piątkowie czy Umultowie. Dotyczy kilkunastu linii autobusowych - nr: 146, 147, 168, 169, 170, 171, 178, 183, 185, 191, 193, 197, 198 oraz minibusowej linii nr 121. Trzy z nich, w tym właśnie linia 168 miałaby zostać zwieszona.

"Propozycja została skierowana do rad osiedli w celu umożliwienia wyrażenia przez nie opinii. Wprowadzenie proponowanych zmian w układzie komunikacyjnym planowana jest na wrzesień 2023 r. Zakłada się, że po dokonaniu pomiarów frekwencji i zebraniu opinii pasażerów w pierwszych miesiącach jego funkcjonowania będzie oczywiście możliwe wprowadzenie ewentualnych korekt nowego układu, zarówno tras, jak i częstotliwości kursów" - informował w środę Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Petycję mieszkańców Podolan znajdziemy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro