Reklama
Reklama

W Poznaniu szukają kandydatów na ławników. Kto może się zgłosić?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Z terenu Poznania do sądów powszechnych w stolicy Wielkopolski rada miasta powinna wybrać 251 ławników. Kadencja trwać będzie od 2024 do 2027 roku.

Ławnik powinien być niekarany, mieć ukończone co najmniej 30 lat i nie więcej niż 70 lat w chwili wyboru. Powinien też charakteryzować się dobrym stanem zdrowia i co najmniej od roku mieszkać, pracować lub prowadzić działalność gospodarczą na terenie Poznania. Musi mieć też co najmniej średnie wykształcenie.

Do pełnienia tej funkcji nie mogą jednak zgłaszać się osoby zatrudnione w sądzie lub w prokuraturze, policjanci, żołnierze, pracownicy służby więziennej, adwokaci, radcowie prawni ani aplikanci. Swojej kandydatury nie mogą też zgłaszać duchowni i radni. Wykluczone są również osoby, wchodzące w skład organów, od których decyzji można odwoływać się w sądzie. Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.

"Kandydatów zgłaszać mogą prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych), a także grupa co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie Poznania. W tym ostatnim przypadku do karty zgłoszenia należy dołączyć listę mieszkańców zgłaszających kandydata" - informują miejscy urzędnicy.

"Komplet dokumentów należy dostarczyć do Wydziału Organizacyjnego UMP (pl. Kolegiacki 17, 61-001 Poznań) z dopiskiem "Wybory na ławnika". Wnioski przyjmowane są do 30 czerwca - liczy się data wpłynięcia do urzędu, a nie data stempla pocztowego" - dodają.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
6.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro