Reklama
Reklama

39 dzieci potrzebuje bezpiecznego domu!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. StockSnap z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. StockSnap z Pixabay

Rodziny zastępcze są wciąż pilnie poszukiwane. W powiecie rusza specjalna kampania.

W najbliższy wtorek, 30 maja, w całej Polsce obchodzony będzie Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, który ma przede wszystkim zwrócić uwagę społeczeństwa na los osamotnionych dzieci. "Małoletni trafiają do rodzin zastępczych z różnych powodów. Brakuje im odpowiedniej opieki, wsparcia czy poczucia bezpieczeństwa. Kandydaci na rodziny zastępcze są ciągle potrzebni, bowiem nadal wielu najmłodszych czeka na bezpieczny dom. W pieczy zastępczej przebywają do czasu uregulowania ich sytuacji prawnej. Dlatego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu, które od przyszłego tygodnia rozpoczyna kampanie informacyjną, nieustannie poszukuje osób, które chciałyby nieść pomoc małoletnim" - informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Aktualnie w powiecie poznańskim funkcjonują 334 rodziny zastępcze, w których przebywa łącznie 462 dzieci. Z kolei w 3 pogotowiach rodzinnych obecnie przebywa 17 małoletnich oczekujących na uregulowanie ich sytuacji prawnej. Na nowy dom oczekuje 39 dzieci i liczba ta stale niestety rośnie.

W ramach kampanii informacyjnej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu planuje w terminie od 29 maja do 2 czerwca obchody Tygodnia Rodzicielstwa Zastępczego. "Pracownicy PCPR w Poznaniu odwiedzą wszystkie gminy powiatu poznańskiego, by promować pieczę zastępczą. Spotkania będą doskonałą okazją, by dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, udzielić fachowych informacji, a wreszcie zachęcić do tej formy opieki nad dziećmi" - zapowiada rzeczniczka.

Harmonogram wizyt w gminach:
29 maja 2023 Czerwonak, Murowana Goślina, Suchy Las,
30 maja 2023 Kleszczewo, Kostrzyn, Pobiedziska, Swarzędz
31 maja 2023 Kórnik, Mosina, Puszczykowo, Luboń,
1 czerwca 2023 Stęszew, Dopiewo, Komorniki,
2 czerwca 2023 Buk, Tarnowo Podgórne, Rokietnica.

"Rodzicielstwo to nie lada wyzwanie, a pełnienie funkcji rodziny zastępczej to z pewnością wielka i odpowiedzialna misja. Wymaga empatii, dużych pokładów cierpliwości, a także poświęcenia czasu i uwagi" - mówi Izabela Najdek, zastępca dyrektora PCPR w Poznaniu.

Rodzina zastępcza to nie tylko dom, ale także szansa na nowe, lepsze życie i dobry start w dorosłość. "Dlatego nieustannie poszukujemy osób, które chciałyby nieść pomoc małoletnim. Aby sprawować taką opiekę należy złożyć wniosek i odbyć szkolenie" - dodaje I. Najdek.

Urzędnicy przypominają, że wyróżniamy różne formy zastępczego sprawowania opieki. Są to: rodzina zastępcza spokrewniona, rodzina zastępcza niezawodowa, zawodowa w tym: pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna oraz rodzinny dom dziecka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro