Reklama

Zostali wyproszeni z dyskontu, ponieważ robili zakupy trzymając małego psa na rękach

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. 5477687/pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. 5477687/pixabay.com

Klientów niemieckiego dyskontu w podpoznańskim Zalasewie spotkała niemiła sytuacja.

W piątkowe popołudnie kobieta i mężczyzna robili zakupy. Często zdarza się, że do sklepu wchodzą z małym psem rasy York, ponieważ nie mogą zostawić pupila samego w domu. W upały zostawianie psa w samochodzie lub przywiązanego przed sklepem nie wchodzi w grę. Byli więc zmuszeni wejść z czworonogiem, ale starali się nie robić zamieszania i trzymali pieska dyskretnie na rękach przy sobie.

- W pewnym momencie, delikatnie mówiąc, dość opryskliwie została nam zwrócona uwaga, aby opuścić sklep, bez jakichkolwiek wyśnień. Powodem był mały pies na rękach. Dodam, że jestem świadom, że nie powinno chodzić się ze zwierzętami po sklepach na smyczy itp. bądź z większymi psami. Jednak w polskim prawie nie ma informacji, aby było to zakazane. Jest natomiast jasna informacja że "W polskim prawie nie istnieje żadna reguła dotycząca zakazu wprowadzania psów do sklepu lub innego miejsca użytkowego. Również Główny Inspektorat Sanitarny mówi o tym, że nie istnieje prawny zakaz wprowadzania zwierząt do wszelkich lokali..." - opowiada w liście do redakcji epoznan.pl klient dyskontu i dodaje, że sytuacja powtórzyła się tuż przy kasie, tam również zwrócono właścicielom małego Yorka uwagę oraz poproszono ich o opuszczenie sklepu.

- Rozumiem też indywidualne zakazy w poszczególnych sklepach, jednak dokładnie sprawdziliśmy i na wejściu jak i wyjściu nie ma żadnej informacji, znaku, zakazującego wstęp z psem - dodaje klient sklepu.

Specjaliści z swiatoze.pl podpowiadają - O tym, czy pies może wejść na teren danego obiektu publicznego, decyduje zarządca, właściciel czy najemca lokalu. Warto pamiętać, że małe sklepy nie należą do miejsc publicznych i tam właściciel decyduje o możliwości lub zakazie wprowadzenia psa. W polskim prawie nie istnieje żadna reguła dotycząca zakazu wprowadzania psów do sklepu lub innego miejsca użytkowego. Również Główny Inspektor Sanitarny mówi o tym, że nie istnieje prawny zakaz wprowadzania zwierząt do wszelkich lokali. Jedynym warunkiem jest zachowanie higieny w danym miejscu.

Jednak "Status Prawny w Polsce" mówi o obowiązku zachowania higieny, do którego na przykład należy unikanie wprowadzania zwierząt do sklepu z żywnością. Pod pojęciem "zachowanie higieny" może kryć się również zakaz wprowadzania zwierząt ze względu na roznoszenie szeregu bakterii.

Sklepy z żywnością przepisy: USTAWA z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U.2018.1541) DZIAŁ IV Wymagania higieniczne

Rozdział 1 Przepisy ogólne dotyczące wymagań higienicznych

Art. 59. [Obowiązek przestrzegania wymagań higienicznych; obowiązek posiadania orzeczenia lekarskiego dla celów sanitarno-epidemiologicznych] 1. Podmioty działające na rynku spożywczym są obowiązane przestrzegać w zakładach wymagań higienicznych określonych w rozporządzeniu nr 852/2004.

ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 852/2004 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U.UE.L.2004.139.1).

Artykuł 3. Obowiązki ogólne

Podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze zapewniają, że na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności odbywających się pod ich kontrolą, spełniane są właściwe wymogi higieny ustanowione w niniejszym rozporządzeniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
6.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro