Reklama
Reklama

Nowa biogazownia oficjalnie otwarta. Do produkcji energii wykorzystuje się kiszonkę i gnojowicę

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Inwestycja powstała w powiecie śremskim. Inwestorem jest poznańska spółka.

Nową biogazownię rolniczą otwarto w Iłówcu Wielkim. Do produkcji energii, która finalnie trafia do sieci elektroenergetycznej, wykorzystuje się substraty pochodzące od lokalnych dostawców. Inwestorem jest poznańska spółka WPIP Green Energy.

Jak przekazano, biogazownia powstała na działce o powierzchni 2,3 ha. Jej moc to 499 kW. "Proces powstawania energii polega na wytworzeniu biogazu w procesie fermentacji mezofilnej związków organicznych. Następnie wytworzony biogaz, którego głównym składnikiem jest metan, zostaje spalany w jednostkach kogeneracyjnych produkujących prąd. W ciągu roku do sieci będzie trafiało ok. 4 tys. MWh energii elektrycznej" - czytamy w komunikacie spółki.

"Biogazownie powinny odgrywać w przyszłości istotną rolę dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii oraz stać się ważnym elementem transformacji energetycznej, nie tylko w Polsce, ale także całej Europie" - mówi Dariusz Stasik, prezes zarządu WPIP, większościowego udziałowca spółki WPIP Green Energy oraz jej prokurent. "Inwestycja w Iłówcu Wielkim to pierwsza z kilku planowanych zielonych inwestycji, która wraz z realizowanymi przez nas instalacjami fotowoltaicznymi, doskonale wpisuje się w strategię WPIP Green Energy, zmierzającą do redukcji emisji gazów cieplarnianych i optymalizacji kosztów pozyskania energii, co jest jednym z priorytetowych celów Unii Europejskiej" - dodaje.

Do produkcji energii wykorzystywana jest obecnie kiszonka z kukurydzy, gnojowica świńska oraz bydlęca.

"Substrat pochodzi od okolicznych dostawców" - podkreśla Wojciech Nawrocki, wiceprezes zarządu WPIP Green Energy. "W niedalekiej przyszłości, po uzyskaniu decyzji na przetwarzanie odpadów, będziemy rozszerzali miks substratowy o odpady warzywno-owocowe i inne surowce pochodzące z przemysłu rolno- spożywczego" - dodaje.

Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 13 mln zł netto, z czego 8,9 mln zł pochodzi z dofinansowania ze środków unijnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
4.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro