Reklama
Reklama

Laureat Nagrody Nobla przyjedzie do Poznania

fot. UAM Poznań
fot. UAM Poznań

29 czerwca laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, turecki pisarz, Orhan Pamuk, odbierze dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uroczystość będzie miała miejsce w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM (ul. Wieniawskiego 1).

"Orhan Pamuk to jeden z największych żyjących pisarzy naszych czasów, laureat literackiego Nobla z 2006 r. Jest autorem znakomitych i poruszających powieści. W swojej twórczości opisuje często kontakt kultur Wschodu i Zachodu. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków. W sposób niezwykle ciepły i serdeczny podejmuje w swojej twórczości wątki związane z Polską"
- informuje Agnieszka Książkiewicz z sekcji prasowej UAM.

Orhan Pamuk jest bohaterem programu Portret Artysty w ramach 33. edycji Malta Festival Poznań.

Uchwałę w sprawie nadania tytułu DHC pisarzowi Senat UAM podjął jednogłośnie, podczas posiedzenia w dniu 27 lutego. "Wyróżniamy jednego z największych żyjących pisarzy naszych czasów, człowieka, który jest autorem nie tylko znakomitych i poruszających wszystkich nas powieści, ale także kogoś o nieposzlakowanej postawie moralnej" - komentował wówczas prof. Tomasz Mizerkiewicz, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM "Kogoś, kto przypomina najbardziej szlachetne postawy pisarzy, którzy walczyli z totalitaryzmami i różnymi reżimami. Orhan Pamuk to autor książek, które każdy powinien w którymś momencie przeczytać. W sposób niezwykle ciepły i serdeczny podejmuje w swojej twórczości wątki związane z Polską. Zawsze opowiada o Polsce z szacunkiem, z uznaniem i wielką fascynacją. Polska jest dla niego kulturą, w której znajduje rzeczy dla niego tajemnicze, niezwykłe i ktoś kto czytał "Biały zamek", doskonale wie, że nosi w sobie pamięć o wielowiekowych, ciepłych, serdecznych, czasami dramatycznych, ale jednak mocno wiążących polską i turecką kulturę relacjach" - dodał.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro