Reklama
Reklama

Przed nami jedyna taka noc w roku. O tej porze do większości tych instytucji nie ma wstępu!

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński

Blisko 200 atrakcji czeka poznaniaków oraz gości w ciągu jednej nocy.

Ponad 70 muzeów, galerii i innych organizacji otworzy w sobotę, 20 maja drzwi swoich instytucji kulturalnych. W tym roku do udziału w wydarzeniu zgłosiła się rekordowa liczba placówek. Muzea i galerie będą czynne od godz. 17:00 do minimum 1:00 w nocy.

"Noc Muzeów integruje publiczne i prywatne wydarzenia kulturalne, aby pokazać to, co najlepsze. Miasto Poznań udostępnia wiele atrakcji, które każdy powinien zobaczyć" - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. " Ubiegłoroczna, jeszcze pandemiczna edycja zgromadziła ponad 52 tysiące odwiedzających. Liczę, że w tym roku pobijemy kolejny rekord" - dodaje.

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowują wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku.

"Jednymi z ciekawszych punktów jest m.in. możliwość zrobienia selfie z autoportretami Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym czy zgłębienie świata kosmosu w Centrum Kultury Zamek. Teatr Wielki przygotował coś dla wszystkich zainteresowanych charakteryzacją i tajnikami wykonania makijażu i kostiumu scenicznego. Widzowie poznają tych, którzy przygotowują solistów do występu. Natomiast na dziedzińcu Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz będzie zaprezentowany nocny mapping, czyli widowiskowe wizualizacje i koncert multimedialny jazzowego zespołu Siema Ziemia" - zapowiadają miejscy urzędnicy.

Lista i oferta wszystkich instytucji biorących udział w wydarzeniu dostępna jest tutaj.

"Nasze oddziały już czekają na gości. Do obejrzenia jest wiele atrakcji, które otwierają wyobraźnię i przyciągają tłumy miłośników kultury. To właśnie tu w Poznaniu 21 lat temu zainaugurowaliśmy pierwszą polską Noc Muzeów" - przypomniała Maria Gołąb, dyrektor ds. naukowych Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się W 1997 r. w Berlinie kiedy to otworzono po raz pierwszy drzwi instytucji kultury. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia. "W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku podobne wydarzenia zostały zorganizowane także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast" - przypominają miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro