Tak ma wyglądać Stadion Szyca: Park Wilda, oczko wodne, miejsce do wyciszenia
Miasto podało wyniki konkursu na koncepcje urbanistyczna zagospodarowania tego terenu.
I miejsce zajął projekt Studia Fikus i to ten projekt będzie wykorzystywany do dalszych prac projektowych. Jakie są jego założenia? - Doceniony został czytelny układ kompozycyjny z wyraznie zaznaczonymi osiami północ-południe oraz wschód- zachód, podkreślajacymi centralna lokalizacje stadionu. Na szczególne wyróznienie zasługuje sposób połaczenia stadionu z dolina Warty od strony wschodniej oraz wielofunkcyjny ciag zieleni w kierunku parku im. Jana Pawła II - mozna przeczytac w uzasadnieniu do werdyktu. - Jako wartościowe oceniono zachowanie istniejacej zieleni na terenie POSiR. Prace wyróznia usytuowanie miejsca upamietnienia ofiar obozu pracy dla zydów zlokalizowane na pomoście na płycie stadionu oraz kompozycja wnetrza płyty stadionu o charakterze kontemplacyjnym.
Projektanci chcą, by stadion i okolica zamieniły się w Park Wilda. - Zielonym sercem całej koncepcji jest wnetrze stadionu Szyca. Ma to byc tzw. strefa rekreacji biernej i kontemplacji przyrody. To tam bedzie znajdowac sie strefa ciszy, czyli miejsce, które dzieki naturalnemu odizolowaniu tego terenu od reszty otoczenia, ma skłaniac do refleksji i podziwiania natury. Projekt zakłada stworzenie na płycie stadionu niewielkiego akwenu pełniacego role zbiornika retencyjnego porośnietego roślinnościa wodna i nadwodna. Bedzie on stanowic atrakcyjne siedlisko dla zwierzat, co moze zwiekszyc bioróznorodnośc na tym terenie. W sasiedztwie zbiornika i wejścia wschodniego projektanci zlokalizowali takze ogród deszczowy. Na wiekszości płyty stadionu główna forma zieleni ma byc łaka kwietna. Przez nia i zbiornik retencyjny ma wic sie drewniana kładka spacerowa dostepna od wejścia wschodniego i południowego. Wzdłuz niej zlokalizowane moga zostac podesty, trybuny i miejsce ekspozycji pomnika upamietniajacego ofiary obozu pracy dla zydów. Od strony wejścia południowego zaplanowano polane rekreacyjna, gdzie bedzie mozna odpoczac, poczytac ksiazke czy polezec na trawie. Z kolei na koronie wału stadionu projektanci przewidzieli ściezke widokowa dostepna z 4 par schodów zlokalizowanych na zewnetrznej skarpie oraz z pawilonu z winda od strony zachodniej i pochylni od strony południowej.
Nie zapomniano też o placu z miejscem, które może pełnić funkcję galerii. Jest tam też miejsce na kawiarnię. - Wokół wału stadionu znajdzie sie wielofunkcyjna strefa rekreacji czynnej. Przewidziano w niej ściezki pieszo-rowerowe oraz place o róznorodnym przeznaczeniu uwzgledniajacym potrzeby wszystkich grup wiekowych - chodzi np. o strefy: wspinaczkowa, seniora, kultury czy sportowa. Ta cześc parku umozliwia aktywne spedzenie czasu.
Ale to nie koniec. - Koncepcja obejmuje takze tereny Akademii Wychowania Fizycznego. Na tym obszarze "Studio Fikus" proponuje uzupełnienie istniejacej zabudowy zespołem budynków wielofunkcyjnych - m.in. akademikami z usługami oraz boiskami otwartymi, wraz z parkingiem podziemnym. Na terenie tzw. Ogródka przy Drodze Debinskiej autorzy zwycieskiej koncepcji zakładaja utrzymanie funkcji sportowej, w tym stadionu i hali szermierczej. W cześci południowej przewidziano boiska treningowe o nawierzchni trawiastej oraz korty kryte i otwarte. Na terenie Poznanskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji uzupełniono zabudowe nowa hala do sportów zespołowych i walki. Obiekt ten moze pomieścic 1500 osób. Zaplanowano tez garaz podziemny. W otwartym terenie zieleni przewidziano powstanie ogólnodostepnego boiska i biezni.
Studio Fikus dostało za pierwsze miejsce nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych. II miejsce i 25 tys. zł trafiło do "dziekuje studio" z Warszawy, a III miejsce z nagroda wynoszaca 15 tys. zł do "Pracowni Autorskiej i Biura Prawnego H.J. Buszkiewicz" z Poznania.
Rozstrzygnięcie konkursu nie oznacza, że na terenie wkrótce rozpoczną się prace. To dopiero pierwszy krok do zagospodarowania tego obszaru.
Najpopularniejsze komentarze