Collegium Altum po remoncie za 55 mln złotych. "Jest jak nowe"
Jeden z najsłynniejszych poznańskich budynków właśnie przeszedł modernizacją energetyczną.
Uczelnia przyznaje, że budynek jest jak nowy. - Przebudowa wieżowca stawianego w latach 1979-1995 była niezbędna. Budynek nie spełniał norm przeciwpożarowych i energetycznych. Stan techniczny wymagał także natychmiastowej interwencji. Zakres inwestycji zrealizowanej w ciągu trzech lat objął naprawę i ocieplenie ścian osłonowych, sufitów, dachów, usunięcie płyt cementowo-azbestowych. Wymieniono okna, świetliki, fasady i drzwi zewnętrzne. Zbudowano nową wentylację bytową i pożarową. Wymieniono oświetlenie na LED oraz położono nowe okablowanie IT - podaje Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
Inwestycje kosztowała około 55 mln złotych, ale dzięki niej zapotrzebowanie na energię Collegium Altum zmniejszyło się o około 60 procent. Obiekt wygląda też inaczej - dzięki wymianie charakterystycznej czerwonej blachy. Początkowo zakładano, że termomodernizacja będzie kosztował nieco ponad 40 mln złotych i zakończy się na przełomie 2021 i 2022 roku. Ale sytuacja w międzyczasie się zmieniła. - To była bardzo trudna inwestycja - mówi Wojciech Zalewski, kanclerz UEP. - Poziom skomplikowania sprawiał, że kilka przetargów było nierozstrzygniętych, ceny materiałów rosły i byliśmy zmuszeni występować o zwiększenie dofinansowania, co również trwało. W 2020 r. rozpoczęliśmy przebudowę wspólnie z wykonawcą PTB Nickel. Po drodze było wiele nieprzewidzianych trudności - odkrycia stanu budynku z czasów budowy PRL, niepokój społeczności przy zdejmowaniu płyt cementowo-azbestowych, pandemia, skoki cen materiałów budowlanych czy inflacja. Całość realizowana była na ciągle funkcjonującym budynku, w którym wyłączaliśmy wyłącznie część pięter w jednym czasie - dodaje.
W ramach prac ułożono tu 18 km kabli, ocieplono ponad 8500 metrów kwadratowych powierzchni i wymieniono prawie 5000 m2 czerwonej blachy. Wymieniono też około 1200 okien.
Najpopularniejsze komentarze