Przy Kolejowej powstanie kompleks wieżowców? Najwyższy ma mieć 22 piętra! W 2018 roku spłonął tu zabytkowy budynek
Budowę planuje MKKM Inwestycje, a o jej zasadność zapytał prezydenta miejski radny.
Radny Paweł Matuszak wystąpił z interpelacją do prezydenta Poznania w sprawie nowego osiedla, które ma powstać przy ulicy Kolejowej 21. To tutaj przed laty istniał m.in. zabytkowy młyn, który spłonął w 2018 roku. Pisaliśmy o tym na epoznan.pl. W akcji gaśniczej udział brało kilkudziesięciu strażaków, a po pożarze pojawiły się doniesienia, że ogień nie pojawił się w obiekcie przypadkowo. Wskazywano na możliwe podpalenie.
O planowanej inwestycji jakiś czas temu napisała Gazeta Wyborcza. Jak ustaliła, inwestor chciałby na tym terenie postawić trzy wieżowce mające od 15 do nawet 22 kondygnacji. Od trzech lat w Urzędzie Miasta procesowany jest wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Miasto wydało już jedną decyzję, która umożliwia inwestorowi postawienie tu trzech niższych obiektów - maksymalnie z pięcioma kondygnacjami. Ale inwestor chciałby wybrać opcję z wyższymi budynkami.
Miejski radny w interpelacji zauważa, że w tej okolicy nie ma budynków o takiej wysokości. Maksymalnie można znaleźć bloki mające 12 kondygnacji. Co istotne, także przy ulicy Kolejowej, powstać ma osiedle Kolejova1, w ramach którego planowane jest wybudowanie 16-kondygnacyjnego apartamentowca. W rozmowie z GW szef Wydziału Architektury i Urbanistyki UM Poznań przyznał, że postawienie wieżowców przy Kolejowej nie jest złym pomysłem. Przeciwna pomysłowi jest natomiast Miejska Konserwator Zabytków. NIE mówią też mieszkańcy okolicy.
Odpowiedzi radnemu udzielił zastępca prezydenta Bartosz Guss. Jak podkreśla, teren planowanej inwestycji nie jest objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji konieczne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy. - Decyzja w sprawie nie została wydana - postępowanie jest w toku - zaznacza. - Wskazane w piśmie nieruchomości objęte są procedurą sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wolne Tory, dla którego Miasto opracowało koncepcję zagospodarowania. Po uchwaleniu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania, Miejska Pracownia Urbanistyczna przystąpi do opracowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ww. lokalizacji - dodaje.
Najpopularniejsze komentarze