Reklama
Reklama

Jest wariant inwestorski dla wielkopolskiego odcinka Kolei Dużych Prędkości. Z Poznania do Warszawy pociągiem mamy pojechać w 2 godziny

fot. CPK
fot. CPK

Wybrano rekomendowany przebieg linii.

Wariant inwestorski zaprezentowała spółka Centralny Port Komunikacyjny. Jak wiadomo, odcinek Poznań - Kalisz - Sieradz ma być częścią "igreka" Warszawa - Łódź - Wrocław/Poznań. - Długość odcinka Kolei Dużych Prędkości (KDP) między Poznaniem i Sieradzem to 155 km (z łącznicami w sumie ponad 220 km). Większość tego fragmentu kolejowej "szprychy" CPK nr 9 znajduje się na terenie województwa wielkopolskiego (oprócz okolic Sieradza, Błaszek i Wróblewa, które leżą w Łódzkiem) - wyjaśnia CPK.

- Wariant W9, który ostatecznie wybraliśmy, jest optymalnym rozwiązaniem dla odcinka między Poznaniem a Sieradzem i powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami i samorządowcami. Oznacza najmniejszą liczbą kolizji z budynkami mieszkalnymi, najmniej ingeruje w obszary cenne przyrodniczo i wypada najkorzystniej pod względem kolizji z ujęciami wody i zabytkami - zaznacza Radosław Kantak, członek zarządu CPK.

Wariant zakłada, że pociągi na nowej linii będą zatrzymywać się w centrum Kalisza, a także powstanie nowa stacja kolejowa Nowe Miasto nad Wartą. - Zaproponowany przebieg pozwoli uniknąć kolizji w gminach Błaszki i Środa Wielkopolska. Linia KDP będzie dostosowana do potrzeb ruchu regionalnego poprzez zapewnienie łączników z istniejącą infrastrukturą. Z nowej linii CPK da się zjechać na istniejące stacje w Jarocinie, Środzie Wielkopolskiej i Ostrowie Wielkopolskim.

Jak ma wyglądać czas przejazdu po ukończeniu prac? - Dzięki tej inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem potrwa ok. 2 godz. (dzisiaj taka podróż zajmuje ponad 3 godz.). Po uruchomieniu tego odcinka do Kalisza dojedziemy ze stolicy w ok. 1 godz. 25 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie). Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do ok. 35 min (dziś ok. 1,5 godz.) i do Łodzi do ok. 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w ok. 1 godz. i 40 min.

Na trasie pociągi mają jechać z prędkością nawet 250 km/h, ale prędkość projektowa to 350 km/h. W przyszłości pociągi będą więc mogły jechać jeszcze szybciej. - Jak wynika z harmonogramu, uruchomienie odcinka Sieradz - Poznań nastąpi już po otwarciu I etapu lotniska CPK i linii KDP Warszawa - Łódź.

Co z pozostałymi odcinkami "igreka"? - Spółka CPK ma już przygotowane przebiegi dla 140-kilometrowego odcinka KDP między Warszawą i Łodzią i dla 200 km trasy między Łodzią i Wrocławiem. Dla obu tych odcinków trwa już projektowanie. Odcinek Sieradz - Poznań to trzeci wariant inwestorski CPK dla "igreka" i w sumie piąty w ogóle (pozostałe to odcinki Łętownia - Rzeszów na Podkarpaciu i Katowice - Ostrawa na Śląsku).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
6.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro