Reklama
Reklama

Poznańskie ZOO ponownie w europejskim stowarzyszeniu. Ogród stracił status członka stałego w 2020 roku

fot. ZOO Poznań Official / Facebook
fot. ZOO Poznań Official / Facebook

O tej sprawie było głośno kilka lat temu.

Sprawa miała swój początek w 2020 roku. Wówczas radny Michał Grześ ogłosił, że ZOO straciło status członka stałego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów EAZA, a kontrolerzy ze stowarzyszenia wskazali na szereg nieprawidłowości w instytucji. W raporcie zwrócono uwagę m.in. na nieprawidłowe karmienie zwierząt, wielki wzrost kosztów weterynaryjnych, a także brak edukacji dotyczącej chronionych gatunków. Skarżono się także na brud i niewłaściwą organizację w pomieszczeniach, w których udzielana jest pomoc weterynaryjna zwierzętom, a także bałagan w dokumentacji.

Miejscy urzędnicy, którym podlega ZOO, w grudniu 2020 roku podkreślali, że decyzja EAZA nie jest równoznaczna z utratą statusu ogrodu zoologicznego. Kontrola stowarzyszenia odbyła się w listopadzie 2019 roku, a raport z niej trafił do Poznania w maju 2020 roku. - Rada Stowarzyszenia zaznaczyła, że chociaż Ogród Zoologiczny pracuje nad spełnieniem standardów wyznaczanych przez EAZA, nadal istnieją problemy, które wymagają rozwiązania i to właśnie one doprowadziły do decyzji w sprawie zmiany statusu członkostwa - podkreślała Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Teraz, po trzech latach od utraty statusu członka stałego EAZA, poznański ogród wraca do stowarzyszenia na pełnoprawnych zasadach. - Status pełnoprawnego członka EAZA jest potwierdzeniem, że poznański Ogród Zoologiczny dobrze wypełnia swoje zadania - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Pracownicy ZOO nie ukrywają, że cieszą się z decyzji stowarzyszenia. - To dla nas znak, że lata ciężkiej pracy zostały docenione - mówi Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo. - Jesteśmy ogrodem europejskim, który stawia na współpracę międzynarodową. Chronimy gatunki zagrożone wyginięciem, dbamy o ich dobrostan, a dodatkowo prowadzimy też działania ratujące zwierzęta z Ukrainy, wymagające obecnie wyjątkowej troski. Współpracujemy z naukowcami i stowarzyszeniami działającymi w obszarze ochrony praw zwierząt. Stawiamy przy tym na edukację i przez cały czas się rozwijamy.

EAZA to Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (European Association of Zoos and Aquaria) z siedzibą w Amsterdamie. Członkami stowarzyszenia są najbardziej liczące się ogrody zoologiczne w Europie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro