Reklama
Reklama

Kolejne samorządy dołączają do Wielkopolskiego Transportu Regionalnego. Jest szansa na nowe połączenia autobusowe

Zdjęcie ilustracyjne | fot. UMP / archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. UMP / archiwum

Do związku powiatowo-gminnego dołącza 9 samorządów.

Wielkopolski Transport Regionalny to związek powiatowo-gminny, który początkowo tworzyły 23 jednostki samorządu terytorialnego. Na jego rzecz pod koniec 2021 roku przekazano bezpłatnie spółkę PKS Poznań ze względu na to, że miasto nie było w stanie samodzielnie utrzymywać spółki. - Przekazanie majątku spółki do związku transportowego jest konsekwencją działań i deklaracji dotyczących utrzymania linii autobusowych o zasięgu powiatowym i ponadpowiatowym. Od początku nasze stanowisko było jednoznaczne. Tylko w powiecie poznańskim około 10 tysięcy mieszkańców nie ma dostępu do transportu publicznego. Musimy działać przeciw wykluczeniu transportowemu. Postawiliśmy jeden warunek. Zaangażujemy się w tworzenie związku przy pełnej współpracy z samorządami - mówił w 2021 roku Jan Grabkowski, starosta poznański.

Dziś poinformowano, że do związku dołącza 9 kolejnych samorządów: Brodnica, Dolsk, Kamieniec, Komorniki, Książ Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Sieraków, Trzciel oraz powiat wągrowiecki. Oznacza to, że związek będzie liczył już 32 członków i będzie największym tego typu związkiem w kraju.

- Przed władzami związku stoi wiele wyzwań, jak chociażby prace nad koncepcją modernizacji dworca w Śremie, integracją taryfy PKS z PKM-ką i ZTM Poznań czy też odnowieniem floty. Jeszcze w kwietniu ma zostać rozstrzygnięty przetarg na zakup dwudziestu nowych autobusów. Obecnie związek dysponuje 75 pojazdami - wyjaśnia Katarzyna Wozińska-Gracz ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Co istotne, WTR przynosi zyski. - Zyski za rok 2022 szacuje się na niemal 1,5 mln zł. W ubiegłym roku liczba obsługiwanych linii wyniosła 125 - dodaje. To wzrost o 76 procent.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
17.66 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro