Reklama
Reklama

8 sekund nagrania z poznańskim rowerzystą i autem, które przed niego wjeżdża. Prawie milion wyświetleń, 1200 komentarzy i wielka kłótnia

fot. Rowerowe Sygnały TT
fot. Rowerowe Sygnały TT

Kto tu miał pierwszeństwo?

Kilka dni temu na Twitterze "Rowerowe Sygnały" prowadzonym przez poznaniaka pojawiło się króciutkie, zaledwie 8-sekundowe nagranie z poznańskiej ulicy. Widać na nim przejazd rowerzysty po ścieżce rowerowej, który dojeżdża do przejazdu rowerowego z sygnalizacją świetlną. Ma zielone, więc próbuje przejechać, ale w tym momencie wjeżdża przed niego dostawczy bus. Rowerzysta musi gwałtownie hamować.

Nagranie opatrzono komentarzem "Większy, więc ma pierwszeństwo" i emotką z człowiekiem z rozłożonymi rękami. I choć wydawałoby się, że sytuacja jest oczywista i to rowerzysta miał tu pierwszeństwo, nagranie wzbudziło ogromne emocje wśród internautów. Pojawiło się pod nim 1200 komentarzy, a sam filmik wyświetlono blisko milion razy. Co można wyczytać w komentarzach? Zdania są oczywiście podzielone. Jedni twierdzą, że rowerzysta nie miał pierwszeństwa, bo nie był jeszcze na przejeździe, inni twierdzą, że miał pierwszeństwo, ale kierowca busa po prostu go nie widział i rowerzysta powinien mieć tego świadomość.

Prowadzący twitterowe konto wyjaśnia natomiast, że sprawa jest tutaj oczywista. Rowerzysta miał pierwszeństwo. - "Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić" - wyjaśnia. Ale wielu to nie przekonuje.

Poprosiliśmy poznańską policję o ocenę tej sytuacji. - Kierujący busem miał obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście. Kierowca auta zmieniał kierunek jazdy skręcając w prawo i przecinał drogę dla rowerów. W tej sytuacji jadący tą drogą na wprost rowerzysta miał pierwszeństwo - zaznacza Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
7.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro