Reklama

To już pewne: znany akademik zostaje zamknięty! Co stanie się z budynkiem?

fot. Archiwum
fot. Archiwum

Chodzi o dom studencki Jowita.

O decyzji poinformowała w niedzielę rektor UAM Poznań prof. Bogumiła Kaniewska. Zaznaczyła, że decyzja została podjęta mimo petycji studentów, którzy apelowali, by budynek nadal funkcjonował.

"Doceniam symboliczną wartość tego budynku, w pełni rozumiem także argumenty studentów i zdaję sobie sprawę z problemów wynikających z niedostatecznej liczby miejsc w akademikach naszej uczelni - niestety, nie mogę przychylić się do tej prośby "- przekazała rektorka. Zaznaczając, że tan techniczny budynku popularnych "Akumulatorów" budzi zastrzeżenia już od kilku lat. Z decyzją władze uczelni czekały do zakończenia prac przy budowie domu studenckiego na Morasku. Teraz została ona oficjalnie ogłoszona.

"Nadszedł zatem trudny moment, aby ogłosić, że z początkiem nowego roku akademickiego Jowita zostanie zamknięta. Zapewniam, że stanie się to dopiero po uruchomieniu akademika na Morasku (oferującego 400 miejsc, czyli o 93 więcej niż Jowita). Osoby mieszkające przy Zwierzynieckiej będą zajmować swoje pokoje do końca roku akademickiego, a także - o ile otrzymają na to zgodę - podczas wakacji. Równocześnie w najbliższej turze przydziału miejsc w domach studenckich studenci nie będą mieli już możliwości aplikowania o miejsce w Jowicie. Przewidujemy także nowe miejsca zatrudnienia dla pracowników tego obiektu, a znajdujące się tam jednostki będą z czasem przenoszone do innych lokalizacji. Stan techniczny budynku nie pozwala jednak na dalsze jego wykorzystywanie w celach mieszkalnych czy hotelowych, na co wskazują ekspertyzy budowlane i pożarowe obiektu" - czytamy w komunikacie.

Wiadomo, co stanie się z Jowitą. Jak tłumaczy prof. Kaniewska, pojawiły się roszczenia byłych właścicieli do części działek pod budynkiem, co skutecznie eliminowało możliwość jakichkolwiek modernizacji lub przebudowy budynku w celu dostosowania go aktualnych wymogów technicznych i pożarowych. Dodała też, że przebudowa to ogromny koszt. "Jedna z ostatnich ekspertyz (wykonana w 2021 roku) wykazała, że koszt takiej przebudowy wyniósłby 80 mln zł netto. Dziś kwota ta, biorąc pod uwagę inflację, urosłaby z pewnością do 90-100 mln zł" - podkreśla.

"Wobec tych faktów władze Uniwersytetu - po uzyskaniu ekspertyzy rzeczoznawców, a także po zasięgnięciu opinii Rady Uczelni - podjęły decyzję o podjęciu przygotowań do sprzedaży Jowity. Mając na uwadze, jak ważne jest to miejsce dla społeczności UAM i miasta Poznania, procedura ta zostanie poprzedzona konkursem architektonicznym na wizję zagospodarowania tej przestrzeni. Konkurs zostanie zorganizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Miasta Poznania oraz władzami Miasta. Fundusze pozyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na budowę nowego domu studenckiego" - informuje prof. Kaniewska.

"Ostateczne rozstrzygnięcie poprzedzone było wieloletnim namysłem - przypomnę, że po raz pierwszy o sprzedaży Jowity rozmawialiśmy w roku 2013 - oraz kreśleniem różnych scenariuszy, konsultacjami z ekspertami i Radą Uczelni. Mam nadzieję, że nasza akademicka społeczność przyjmie tę decyzję ze zrozumieniem i akceptacją" - dodaje.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Są najnowsze prognozy na lato w Polsce. Ma być ekstremalnie gorąco!
20℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro