Reklama
Reklama

Jednym z patronów 2023 roku został poznaniak. Właśnie otwarto wystawę o jego życiu

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Ekspozycję można obejrzeć przy kościele św. Jakuba Większego Apostoła na Głuszynie.

W piątek otwarto wystawę opowiadającą o życiu i działalności Pawła Edmunda Strzeleckiego, odkrywcy, naukowca i patrona roku 2023. Plenerowa ekspozycja składa się z 24 wielkoformatowych tablic. Poświęcona jest Głuszynie, czyli miejscu urodzenia Strzeleckiego oraz podróżom, podczas których badał geologię i klimat krajów na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.

"Paweł Edmund Strzelecki, jako wybitny filantrop i naukowiec, to osoba godna naśladowania. Jego osiągnięcia mogą być też wzorem dla młodych ludzi. Dzięki otwieraniu się na świat i poznawaniu innych kultur możemy budować wspólną, pokojową przyszłość" - powiedział podczas otwarcia wystawy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W uroczystej inauguracji ekspozycji wzięli udział także m.in. Lloyd Brodrick, ambasador Australii w Polsce, Claire Callaghan, zastępca szefa misji ambasady Irlandii w Polsce oraz przedstawiciele Rady Osiedla Głuszyna.

"Strzelecki przybył do Australii w 1831 roku i spędził tam 4 lata. Bardzo przyczynił się do eksploracji kontynentu. Zasłużył się tym, że jako pierwszy Europejczyk zdobył najwyższy szczyt Australii. Miał też duży wkład w badania prowadzone w Nowej Południowej Walii. Pamięć o Strzeleckim jest stale obecna w moim kraju - m.in. jego nazwiskiem nazwano łańcuch górski" - mówił Lloyd Brodrick.

W październiku mija dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. Rada Miasta Poznania, a także Sejm uznali rok 2023 rokiem Strzeleckiego, wielkiego podróżnika i naukowca. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń i inicjatyw, które mają upamiętnić i przybliżyć mieszkańcom stolicy Wielkopolski tę niezwykłą postać.

Wydarzeń i jest całe mnóstwo. Będą one aktualizowane tutaj. Ponadto w ramach roku Strzeleckiego Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje okolicznościowe karty PEKA z wizerunkiem odkrywcy oraz motywami aborygeńskimi. Strzelecki zostanie uhonorowany na pamiątkowej tablicy, która zawiśnie na murze otaczającym kościół na Wzgórzu Św. Wojciecha. To właśnie tam znajduje się krypta z prochami podróżnika.

W Poznaniu podróżnik został upamiętniony m.in. dwoma pomnikami. Jeden znajduje się obecnie na Łazarzu przy ul. Winklera, obok budynku Zespołu Szkół nr 8, gdzie kiedyś mieściło się Gimnazjum nr 53 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego. Drugi pomnik na cześć odkrywcy znajduje się przy noszącej jego imię Szkole Podstawowej nr 53 przy ul. Głuszyna 187.

Paweł Edmund Strzelecki urodził się w 1797 roku w Głuszynie, dziś będącą częścią Poznania. Był on wybitnym badaczem, podróżnikiem, odkrywcą i filantropem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. Podróż Pawła Edmunda Strzeleckiego dookoła Ziemi rozpoczęła się w 1834 r. Po powrocie do Europy w 1843 r. opublikował wyniki swoich badań. Odkrywca zmarł w 1873 roku, został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.11 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro