Reklama
Reklama

Tylko w takich punktach będzie można zostawić wypożyczone hulajnogi elektryczne. Inaczej będzie naliczana dalsza opłata

fot. ZDM
fot. ZDM

To pomysł, by uporządkować problem parkujących w różnych miejscach pojazdów.

Nieprawidłowe parkowanie hulajnóg elektrycznych wciąż pozostaje problemem. Nie wszyscy użytkownicy ustawiają hulajnogi w taki sposób, by nie przeszkadzały innym.

"Poznań jest jednym z miast, które zamierzają uporządkować sposób zostawiania wypożyczanych elektrycznych hulajnóg i rowerów. Jeszcze w tym roku wyznaczone mają zostać punkty mikromobilności Hop&go, w których będzie można je zaparkować - wygodnie i bez utrudniania poruszania się pieszym"- zapowiada Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

"Korzystanie z różnorodnych form transportu, zwłaszcza transportu ekologicznego, dostosowanego do bieżących potrzeb, postrzegamy jako właściwe. Takim rozwiązaniem są bez wątpienia hulajnogi elektryczne obok rowerów czy innych urządzeń transportu osobistego. Jednak związany z hulajnogami problem nieprawidłowego parkowania musi być rozwiązany" - mówi Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM ds. przestrzeni publicznej. "Dlatego wspólnie z Biurem Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta podjęliśmy intensywne rozmowy z operatorami hulajnóg i zaplanowaliśmy konkretne działania. Powstanie jeszcze w tym roku punktów mikromobilności jest tego przykładem" - dodaje.

Punkty mikromobilności Hop&go zostaną wyznaczone w miejscach, w których dotąd funkcjonowały stacje i miejsca zwrotu Poznańskiego Roweru Miejskiego oraz w części w lokalizacjach wskazanych przez operatorów systemu hulajnóg. Łącznie powstanie ich 170 (w różnych częściach miasta). "Będzie tam można zostawić przede wszystkim hulajnogę, ale też rower. Co kluczowe, zostawiający hulajnogi w śródmieściu, na obszarze objętym strefą płatnego parkowania, będą zobowiązani do korzystania wyłącznie z tych punktów" - podkreśla rzeczniczka.

"Operatorzy zadeklarowali, że tak zaprogramują swój system, że nie będzie można zakończyć wypożyczenia jednośladu jeśli nie zostanie on zwrócony w jednym z wyznaczonych miejsc. Będzie wówczas naliczana i pobierana z konta użytkownika dalsza opłata" - wyjaśnia Piotr Libicki.

Zgodnie z proponowanym harmonogramem punkty mikromobilności mają zostać wyznaczone w czasie wakacji. Następnie przez miesiąc będą działać jako miejsca sugerowane do zaparkowania. Po tym okresie, a więc najprawdopodobniej we wrześniu br., parkowanie w tych lokalizacjach będzie już obowiązkowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro