Reklama
Reklama

Fatalne powietrze w Poznaniu? Jest w niedzielę w światowej czołówce, ale z danych GIOŚ wynika inaczej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Hania
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Hania

Według IQAir Poznań jest w niedzielę na 10. miejscu na świecie pod względem miast ze złym powietrzem.

10. miejsce Poznań zajmował w rankingu około godziny 12.00, ale wcześniej, około 10.00 było jeszcze gorzej. Nasze miasto uplasowało się bowiem na trzecim miejscu światowego zestawienia.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Co ciekawe, z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że sytuacja w naszym mieście nie jest aż tak zła. W nocy z soboty na niedzielę co prawda poziom pyłów PM10 i PM2,5 był u nas podwyższony i przekraczał normę, ale nie drastycznie. Rozbieżności są duże. Pojawia się więc pytanie o to, które dane są prawdziwe i na których powinniśmy bazować na przykład wybierając się na spacer.

Zdaniem ekspertów to dane GIOŚ są najbardziej miarodajne dla Polski, bo pochodzą z profesjonalnych stacji. Serwis IQAir to natomiast komercyjna firma, która zbiera dane z całego świata pochodzące z nie do końca znanych i miarodajnych źródeł. Z danych GIOŚ wynika, że powietrze w Poznania z całą pewnością pozwala w niedzielę na spacerowanie na zewnątrz.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro