Coraz więcej osób w Polsce chce posiadać broń
Rośnie liczba wydawanych pozwoleń.
Do najnowszych danych dotarł businessinsider.com.pl. Jak wynika z ustaleń portalu, tylko w 2022 roku wydano w naszym kraju prawie 37,5 tysiąca pozwoleń na broń. To o 90 procent więcej niż w roku 2021. Dla porównania, w roku 2015 pozwolenie na broń wydano niespełna 10 000 mieszkańców. Dziś w naszym kraju pozwoleniem dysponuje 287 tysięcy osób.
Wzrost liczby wydawanych pozwoleń idzie w parze ze wzrostem zarejestrowanej broni. W 2015 roku zarejestrowanych było niespełna 400 tysięcy egzemplarzy broni, a w roku ubiegłym ponad 760 tysięcy. - Z danych zebranych przez policję wynika, że o najwięcej pozwoleń Polacy ubiegają się w celach kolekcjonerskich. W 2022 r. wydano blisko 20 tys. pozwoleń na ten cel. W celu sportowym wydano rok temu ponad 13 tys. pozwoleń, w celach łowieckich - 4 tysiące - podaje portal.
Kto może się ubiegać o pozwolenie na broń? Przede wszystkim należy spełnić warunki formalne: mieć ukończone 21 lat (lub 18 lat w przypadku broni sportowej lub myśliwskiej), mieszkać na stałe w Polsce, nie mieć prawomocnych wyroków na koncie. Kolejna sprawa to potwierdzona przez lekarza i psychologa zdolność do posługiwania się bronią. Istotne jest też właściwe uargumentowanie, dlaczego broń jest nam potrzebna. A to tylko część warunków do spełnienia.
Zwieńczeniem procesu ubiegania się o pozwolenie na broń jest egzamin m.in. ze znajomości przepisów. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Oczywiście egzamin jest płatny, a jego koszt to od kilkuset złotych. Inna sprawa to nabycie broni i jej zarejestrowanie.
Najpopularniejsze komentarze