Reklama
Reklama

Do zabytkowego budynku octowni po remoncie przeniesie się muzeum. Wybrano zwycięski projekt

fot. Jakub Piwoński / archiwum
fot. Jakub Piwoński / archiwum

W 2021 roku Województwo Wielkopolskie kupiło budynek dawnej octowni w Lesznie. To w nim Muzeum Okręgowe będzie miało swoją nową siedzibę.

Nieruchomość kosztowała 2,5 mln zł . W budynku po dawnej Leszczyńskiej Fabryce Octu (Al. Jana Pawła II 13) siedzibę będzie miało leszczyńskie Muzeum Okręgowe. Dawna octownia wpisana jest do rejestru zabytków. Powierzchnia działki, na której znajduje się historyczny obiekt umożliwia powstanie kompleksu budynków, spełniających wszystkie potrzeby Muzeum. Budynek octowni przez wiele lat wystawiany był na sprzedaż. Zbudowano go w 1928 r. na miejscu octowni założonej w 1888 r. Ten zabytkowy budynek przejdzie wkrótce renowację.

"Cieszę się, że ten spory front rewitalizacyjny postępuje w całym województwie. Leszczyńskie Muzeum to jedna z ostatnich wojewódzkich samorządowych instytucji kultury, która przechodzić będzie modernizację. Liczę na to, że kolejna perspektywa unijna pozwoli nam dać tej placówce nowe życie" - komentował w 2022 roku Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

W 2022 roku ogłoszony został konkurs, którego celem było wyłonienie koncepcji architektonicznej obiektu. "Jego rozstrzygnięcie nastąpi w pierwszym kwartale 2023 r."- zapowiadała w ubiegłym roku Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Tak też się stało. Właśnie ogłoszono wyniki konkursu na modernizację i przebudowę budynku Starej Octowni w Lesznie. "W ciągu kilku lat obiekt w centrum miasta może zmienić się w nowoczesne centrum muzealnicze edukacyjne a nawet gastronomiczne. Spośród nadesłanych na konkurs projektów sąd zdecydował się nagrodzić trzy z nich,a trzy prace wyróżnić. Pierwszą nagrodę przyznano projektowi pracowni Studio Lisiak z Poznania, drugą otrzymała pracownia JEMS Architekci z Warszawy, a trzecią P2PA z Wrocławia" - czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Pierwsza nagroda w konkursie to 50 000 zł oraz zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej.

"Praca w najlepszy sposób odpowiada na potrzeby Muzeum realizującego misję ekspozycji zbiorów, edukacji oraz konserwacji i archiwizacji. Projekt w wyważony sposób zabezpiecza oraz eksponuje najważniejsze wartości zabytkowe budynku Starej Octowni" - czytamy w opinii Sądu Konkursowego.

Druga nagroda to 40 000 zł a trzecia 30 000 zł.

Wystawę prac konkursowych zwiedzać można od poniedziałku do piątku, w Galerii leszczyńskiego Ratusza, w godzinach od 14.00 do 15.00.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
36.68 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro