Reklama
Reklama

Coraz więcej Polaków nie płaci za czynsz, bo ich nie stać. Spółdzielnie walczą o przetrwanie i apelują o 1000 zł dopłat za ogrzewanie do mieszkania

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ri / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ri / pixabay.com

Powstała petycja, którą podpisało kilkanaście tysięcy osób.

O sprawie pisze branżowy portal money.pl. Instytut Gospodarki Nieruchomościami przygotował petycję do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w której zwrócono uwagę na zbyt wysokie koszty ogrzewania, jakie ponoszą mieszkańcy. Wiadomo, że w akcji zbierania podpisów pod petycją udział bierze kilkadziesiąt ogromnych spółdzielni z kraju, a już uzbierano ich kilkanaście tysięcy. Inicjatorzy akcji proponują, by wprowadzić rekompensaty za aktualny sezon grzewczy (1000 zł za lokal mieszkalny) i określić wysokości przyszłych rekompensat np. w zależności od metrażu mieszkania. Ministerstwo zauważa, że takie rozwiązanie byłoby trudne do przyjęcia, bo dziś zabezpieczane są interesy odbiorców znajdujących się pod szczególną ochroną.

Jak przypomina portal, podwyżki sprawiły, że coraz więcej Polaków zalega z płatnościami czynszów do spółdzielni. W skali kraju długi wynoszą blisko 200 mln złotych. A brak wpłat to spory problem dla spółdzielni, które muszą z pieniędzy od mieszkańców opłacać bieżące zobowiązania. Są spółdzielnie, które już muszą się ratować chwilówkami.

Tymczasem są obawy, że rachunki w najbliższym czasie znowu będą rosnąć. W niektórych miastach rosną bowiem koszty odbioru śmieci, w przyszłym roku może też zmienić się stawka za energię elektryczną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
42.74 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro